Geçtiğimiz haftalarda SEC Başkanı Gary Gensler'e eleştirilerde bulunan Patrick McHenry, şimdi de menkul kıymet ve emtia düzenlemelerine ağırlık vereceğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından Kripto para yasasına yönelik yeni düzenlemeler açıklandı.

Teksas Başkan Temsilcisi Patrick Mchenry, “önümüzdeki iki ay” boyunca kripto sektörünü denetlemek için yasa çıkaracağını açıkladı. McHenry, bu açıklamaların ardından Biden’ın bu yasa tasarısını imzalayıp imzalamayacağı sorusuna “evet” yanıtını vererek açıklamalarına devam etti.

McHenry, açıklamalarının devamında ise “Önümüzdeki iki ay içinde yapmayı planladığımız şey, bir anlaşmayı bildirmek” diyerek açıklamalarına devam etti. Mchenry ayrıca, tasarının hem menkul kıymetler hem de emtia düzenlemelerini ve her iki tarafta da düzeltilmesi zor olan sorunları ele alacağını da söyledi.

ABD Gelir İdaresi Başkanlığı 1 Yılda Vergi Rehberi Açıklayacak

ABD’de yaşanan bir diğer gelişme de, Gelir İdaresi Başkanlığı (IRS) Proje Direktörü Julie Foerster, Bakanlığının “12 ay içinde” hazır kripto vergisi rehberliği yayınlamayı amaçladıklarını söyledi. Foerster sözlerine, IRS’nin kripto para bakışını değiştirmeyi planladığını açıklayarak devam etti. Bu sayede sektörle daha fazla ilgilenmek istediğini de dile getirdi.

Foerster, görüşlerinin kendisine ait olduğunu ve IRS’ye ait olmak zorunda olmadığını da dile getirdi. Bununla beraber, beş kişilik ekibiyle birlikte çalıştığını da açıklayan Foerster; Daha sonra, IRS’nin “bugün sahip olduğumuz ve gelecekte getireceğimiz insanların becerilerine bakması gerekiyor. Doğru araçlara ve doğru insanlara sahip olmamız gerekiyor” açıklamalarınada bulundu.

kripto-1

Haziran'ın Son Haftasında Temettü Verecek Şirketler Listesi Haziran'ın Son Haftasında Temettü Verecek Şirketler Listesi

ABD Kongresi, geçtiğimiz yılda Capitol Hill'de ilerleme kaydeden bir dizi yasa tasarısına rağmen şimdiye kadar kripto paralarla ilgili kapsamlı bir yasa çıkaramamıştı. Ancak mayıs ayı içerisinde, Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesindeki Cumhuriyetçiler, stablecoin düzenlemeleri konusunda hızlı adımlar atmaya başladılar. Demokratlarla müzakereler için yeni bir başlangıç ​​noktası oluşturabilecek bir tartışma taslağını da meclise sundular.

NFT’ler İçin Vergi Yasası Hazırlanıyor

Foerster, kripto paraların gelişmekte olduğunu her konuşmasında dile getirmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı ile kripto topluluğu arasındaki iletişimin artırılması gerektiğinin önemini vurgulayan Foerster, özellikle insanları NFT'leri vergilendirmeye yönelik Mart ayı önerisi hakkında yorum yapmaya davet etti. Yorum dönemi 9 Haziran’da kapanacak.

Foerster, ABD vergi dairesinin bazı yabancı benzeri kripto vergilendirme uygulamaları hakkında konuştuğunu da dile getirdi. Foerster, “Gelen ve bizimle ve büyük iş ve uluslararası bölümümüzle konuşmak isteyen ülkeler olduğunu söyleyeceğim. Bunun gibi etkinlikler ve katıldığımız diğer etkinlikler de bize uluslararası bir bakış açısı sağlıyor” açıklamalarında bulundu.

Editör: Ece Çavuşlu