Yılın ilk çeyreğinde 11 şirket Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. Nisan ayı ilk hafta onay alan şirket olmazken, ikinci hafta itibari ile toplamda 5 şirket yatırımcılardan talep topladı. Geçtiğimiz yıl 52 şirket halka arz olmuş ve bu yılın beklentilerinde yıl sonuna kadar toplamda halka açılacak olan şirket sayısının 50’yi aşması öngörülüyor.

49 Yıllık Cam İşleme Fabrikası Halka Arz Oluyor! 49 Yıllık Cam İşleme Fabrikası Halka Arz Oluyor!

Halka arzların çok yüksek bir kısmı yatırımcılarını ilk günden mutlu etmeyi başarırken, bir kısmı ise, halka arz fiyatının altına inerek yatırımcılarını hüsrana uğratabiliyor.

Uzmanlar ise, yeni yatırımcıları halka arzlar konusunda, araştırmaları ve finansal okur yazarlık hakkında bilgi edinmeleri için uyarıyor.

Yıllara göre halka arzlar

Mayıs Ayında Yatırımcıları Hangi Halka Arzlar Bekliyor?

Listede 30’dan fazla şirketin halka arz için sırada beklediği biliniyor. Ancak yakın zamanda Mayıs ayı içerisinde halka arz için onay alması muhtemel olarak gördüğümüz şirketler şöyle;

Netcad Yazılım Ak Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, 18.000.000 adet pay, satışa sunulacak. Halka arzda dağıtım yöntemi açıklanmazken, şirketin Borsa İstanbul’daki işlem kodu #NETCD olarak belirlendi.

Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık İnfo Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, 34.600.000 adet pay, eşit dağıtım yöntemiyle ve 3,38 TL sabit fiyatla satışa sunulacak. Şirketin Borsa İstanbul’daki işlem kodu #EFELR olarak belirlendi.

Göknur Gıda, Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda toplamda 99.750.000 adet payın satışı gerçekleşecek. Göknu Gıda paylarının halka arzı, Yapı Kredi Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından “Sabit Fiyat ile Talep Toplama” ve “En İyi Gayret Aracılığı” yöntemiyle gerçekleşecek. Dağıtım yöntemi ile ilgili henüz bir bilgi yer almıyor.

Mikro Yazılımevi Yazılım İŞ Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, 95.907.079 adet pay, satışa sunulacak. Halka arzda dağıtım yöntemi henüz bilinmiyor. Şirketin Borsa İstanbul’daki işlem kodu #MKROY olarak belirlendi.

Çavuşoğlu Demir Çelik Geri Dönüşüm Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, 5.750.000 adet pay, eşit dağıtım yöntemiyle satışa sunulacak. Şirketin Borsa İstanbul’daki işlem kodu #CAVDC olarak belirlendi.

Akfen Yenilenebilir Enerji Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, satışa sunulacak olan pay adedi, taslak izahname üzerinde yer almadı. Halka arzın dağıtım yöntemi oransal olarak bilinirken, şirketin Borsa İstanbul’daki işlem kodu ise #AKFYE olarak belirlendi.