Mercan Kimya Hesabıma Kaç Lot Düşer? Talep Toplama Tarihleri Belli Oldu

Mercan Kimya tarafından geçtiğimiz günlerde halka arz talebi başvurusu yapılmıştı. SPK, Mercan Kimyanın halka arzını onayladı ve talep toplama tarihleri belli oldu.

Mercan Kimya Ne Zaman Halka Arz Edilecek?

Mercan Kimya tarafından yapılan halka arz başvurusu SPK tarafından onaylandı ve bültende yayınlandı. Bültene göre bu şirket için talep toplama tarihleri 21-22 Mayıs olarak açıklandı. Peki halka arza katılan yatırımcıların hesabına ortalama olarak kaç lot düşer?

Mercan Kimya tarafından açıklanan halka arz detaylarına göre şirketin 20.000.000 TL nominal değerli payları halka arz edilecek. Bu halka arz tutarının şirketin çıkarılmış sermayesine oranı ise %30,77 olacak. Mercan Kimya için fazla talep gelmesi durumunda, halka arzda ek satış yapılmayacağı da belirtildi.

Mercan Kimya borsa kodu #MERCN olacak. Şirketin paylarının halka arzı eşit dağıtma yöntemiyle yapılacak. Halka arzın fiyat aralığı ise 8,81 ile 10,46 olarak belirlendi. Şirketin talep toplama tarihleri 21-22 Mayıs’ta, iki iş günü olarak yapılacak. İşlem saatleri ise saat 10:00 ile 13:00 arasında olacak.

Mercan Kimya ortakları tarafından yapılan açıklamaya göre verilen taahhütler de belli oldu. Buna göre şirket ortaklarından Gültekin Oktay Salgar, Sinan Salgar ve Bekir Salgar tarafından, hisselerin borsada işlem görmeye başladığı tarihten itibaren, bir yıl içinde satılmayacağı açıklandı.

Mercan Kimya halka arz gelirleri nerelerde kullanılacak?

Mercan Kimya daha önce şirket halka arz gelirlerini nerelerde kullanmayı planladığını açıklamıştı. SPK tarafından yayınlanan bültende ise halka arz gelirlerini nerelerde ve hangi oranda kullanılacağı, net olarak belirlenmiş oldu. Buna göre Mercan Kimya hisse satışı gelirlerinin;

  • %40’lık kısmı işletme sermayesinin güçlendirilmesi ve yeni yatırımların finanse edilmesi için
  • %30’u yeni depo ve uygun tesis yatımlarının yapılması için
  • %30’luk kısmı da finansal borçların azaltılması için kullanılacak.

Mercan Kimya halka arzı sırasında ortalama olarak yatırımcıların hesabına kaç lot geçer?

Son dönemlerde yapılan halka arzlara bakıldığında, başvuru sayısının oldukça düşük kaldığını söyleyebiliriz. Bu halka arzdan hesaba geçen lot sayısına göre Mercan Kimya için de ortalama bir tahmin yapılabilir. Son olarak Kalekim Kimya halka arzına başvuran kişi sayısı 300.000, Penta Teknoloji halka arzında başvuru yapan kişi sayısı ise yalnızca 95.000 olmuştu. Buna göre Kalekim Kimya yatırımcılarının hesabına ilk gün 71, ikinci gün 72 lot geçmişti. Penta Teknoloji halka arzından ise yatırımcıların hesabına ilk gün 36, ikinci gün 37 lot geçmiş oldu.

Mercan Kimya için hesaba geçecek olan lot sayısı;

  • Halka arz sırasında başvuru yapan kişi sayısı Kalekim Kimya kadar yani 300.000 kişi olursa, hesaba geçecek olan lot sayısı yaklaşık olarak 67 olacaktır. Bu da 645 TL’ye karşılık gelir.
  • Halka arz sırasında başvuru yapan kişi sayısı Penta Teknoloji kadar yani 95.000 kişi olursa, hesaba geçecek olan lot sayısı yaklaşık olarak 211 olacaktır. Bu da 2.011 TL’ye karşılık gelir.
  • Halka arz sırasında başvuru sayısı daha öncekiler gibi olursa örneğin Qua Granit kadar yani 850.00 kişi olursa, hesaba geçecek olan lot sayısı 24 olur. Bu da 213 TL’ye karşılık gelir.
  • Halka arz sırasında Matriks kadar yani 650.000 kişi başvuruda bulunursa, hesaba 31 lot geçer. Bu da 298 liraya karşılık gelir.

(Yukarıdaki hesaplamaların tamamının fiyatı ortalama olarak 9,63 TL olduğu baz alınarak yapılmıştır. )