Madencilik Firması, 26 Milyon Liralık Satışı Açıkladı Madencilik Firması, 26 Milyon Liralık Satışı Açıkladı

Yerli yatırımcılar, reel faiz deki düşüş sebebiyle tasarruflarını hisse senedine yönlendiriyorlar. Yılbaşından bu güne yüzde 25 üzerine yükselen Endeks, aracı kurumların model portföylerinde olan hisse senetleri için belirledikleri 12 aylık fiyatlarını yükselterek revize ediyor.

Haftalık performansa bakıldığında Borsa İstanbul'un, Portekiz'in ardından en iyi ikinci borsa olduğunu görünüyor. Sabit getirili mevduatlardaki negatif reel faiz yatırımcılar için hisse senetlerini öne çıkartıyor. BİST 100 Endeksinin yılbaşından bu güne kadar yüzde 25 'in üzerine yükselmesi, BİTS aracı kurumlar, peş peşe model portföylerindeki hedef fiyatları yükseltmeye başladı.

Endekste Yükseliş Sürecek mi?

24 Şubat 'ta Endekste 1.826 puan ile başlayan yükseliş sürüyor. Yükselişin bu trendi takip etmesi ile birlikte yeni zirveler test edilebilir. Trendin şu an ki destek noktası 2.304 puan görünüyor. 2.304 puanın altına olası çekilmeler 2.279 puana gelinmesiyle sonuçlanabilir. 2.279 puanın altına doğru seyredecek düşüşler olursa negatif bir hava yaratacağı için 2.197 puana kadar geri çekilme riski oluşabilir.

Portföylerde Hangi Sektörler Öne Çıkacak?

Aracı kurumların sunduğu model portföylerine baktığımızda; Perakende sektörünün enflasyona karşı koruma sağlayacağı, havacılık sektörü ve bankacılık sektörünün pademi sonrası toplanarak öne çıkması bekleniyor. Bunun yanında emtialardaki artıştan olumlu etkilenmesi beklenen bazı şirketlerin hisseleri de kurumların model portföylerinde yer alıyor.

Borsa İstanbul 'da Mart 2020 'de 1 milyon 279 bin kişi hisse senedine yatırım yaparken bu rakam şuan 2 milyon 377 bin kişiye ulaşmış durumda. Merkezi Kayıt Kuruluşu, yerli yatırımcıların hisse portföyünün toplam büyüklüğü 532.4 milyar TL. Bunun yanında 13 bin 299 yabancı yatırımcının hisse portföyünün toplamı 346.3 milyar TL bilgisini vermektedir. Bu rakamla Borsa İstanbul 'da ki yabancı yatırımcının payı yüzde 38’in altına inmiştir.

Enflasyon Yükseliyor

Enflasyon rakamları bütün dünyada yükselmeye devam ediyor. Enflasyon hızı ABD ve Almanya’da 40 yılın zirvesinde. Türkiye 'de de yıllık enflasyon yüzde 60 'ı aştı. Merkez bankaları bu karşı önlemler alıyor. Geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıkladığı karalar, son haftalarda piyasalarda yaşanan olumlu havayı bir miktar bozdu. Mart ayı toplantısı tutanaklarında ayda 95 milyar dolar bilanço küçülmesi yapabileceği işaretini verdi. Sonuç olarak 9 trilyon dolara yakın büyüklükteki Fed bilançosu, yılda 1 trilyon dolar küçülebilir. Fed 2017 ile 2019 yılları arasında en fazla aylık bilanço küçülmesi 50 milyar dolar olmuştu.

Fed 'in atacağı adımlar piyasaların seyri açısından önemli. Bununla birlikte Rusya-Ukrayna savaşında yakından izlenmesi gerekiyor. Özellikle Türkiye gibi enflasyonun yüksek ülkelerde yatırımcıların ilk düşündüğü genelde alım güçlerini korumak yönünde oluyor.