SPK tarafından ceza verilen iki şirket, Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret AŞ ve Avrupa Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ oldu.

Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret AŞ şirketine, 46.958 lira para cezası verildi. Cezanın sebebi, Şirket’in Niğde’deki arsasının üzerinde yapılması planlanan AVM projesinin finansmanı konusunda yabancı yatırımcı arayışlarından sonuç alınamadığına ilişkin açıklamanın zamanında yapılmaması olarak açıklandı.

para-cezasi

Avrupa Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ şirketine ise, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu (SPK) ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan incelemeler sonucunda 93.916 lira ceza verildiği açıklandı.

İdari para cezasının sebebi olarak; ''Uluslararası Değerleme Standartlarına aykırı değerleme raporu hazırlanması olarak'' açıklandı.

para-cezasi-3

SPK tarafından açıklanan idari para cezalarında ise şahsa verilen tek ceza olarak ''Harun ÇAKMAK'' kişisine 580.793,61 lira para cezası verildiği açıklandı.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 3 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 3 Temmuz 2024

para-cezasi-2

Harun Çakmak kişisine verilen cezanın sebebinde ise SPK; Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ (KGYO) pay piyasasında 23.05.2022-31.10.2022 döneminde gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda para cezası uygulandığını açıkladı. 

Ceza sebebinin detayında ise, ''Sosyal medya hesabı üzerinden KGYO paylarına ilişkin olarak takipçilerine al veya tut tavsiyesi verdikten sonra mülkiyetinde bulunan KGYO paylarını satması olarak'' açıklandı.

Editör: Ece Çavuşlu