Enerji sektörünün dev şirketi, Aksen şirketi yatırımcıları ile paylaştığı rekor yatırım açıklaması ile ''Sürdürülebilir Yüksek Büyüme" projesini genişlettiklerini ve ilerlemeye devam ettiklerini açıkladı.

Aksa Enerji (AKSEN) Yatırım Açıklaması

Şirketin KAP üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada; ''21 Ekim 2022 tarihli Özel Durum Açıklamamızda, Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin %100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri'ne ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) gerçekleştirdiğimiz başvuruları kamuoyu ile paylaşmıştık. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında ilgili Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri'nin Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik süreçler ilerletilmiştir.

Bu önlisans başvuruları kapsamında EPDK tarafından Mersin'de 100,08 MW, Manisa'da 82,16 MW olmak üzere toplam 182,24 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali kurulumuna dair verilen ön lisans haklarımıza ek olarak Kırşehir'de 50 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali ile Afyonkarahisar'da 110,76 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali kurulumuna dair ön lisans hakkımız da alınmış olup toplamda 343 MW kurulu güce ulaşılmıştır.

Değerlendirme süreci devam eden diğer önlisans başvurularımıza ilişkin gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir.

Geçtiğimiz Hafta En Çok Kazandıran Yatırım Araçları Geçtiğimiz Hafta En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

"Sürdürülebilir Yüksek Büyüme" stratejimiz doğrultusunda üretim portföyümüzün kaynak çeşitliliğine önem veriyor, 2030 hedeflerimiz kapsamında yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımlarımızı yoğunlaştırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye de dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. '' açıklamalarında bulundu.