Selva Gıda Halka Arz Onaylandı

Halka arz olmak için başvuru yapan şirketlerden biri olan Selva Gıda’nın başvurusu, bugün SPK tarafından onaylandı ve açıklandı.

Selva Gıda nasıl halka arz edilecek?

Selva Gıda mevcut ortaklarından olan İttifak Holding’in sahip olduğu toplamda 26.000.000 TL’lik hisselerin halka arz edileceği açıklandı. Toplamda 13.000.000 adet satılacak olan hisselerin halka arz satış fiyatı ise 3,06 olacak.

Şirketin halka arz yönteminin yurt içi bireysel yatırımcılara oransal dağıtım şeklinde olması planlanıyor. Halka arz edilecek olan paylar içinse, iki iş günü talep toplaması yapılacak.

Selva Gıda halka arzında aracı kurum kimdir?

Şirketin taslak izahnamesinde yapılan açıklamaya göre aracı kurum Ahlat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olacaktır. Bu şirket aracılığı ile halka arzın en iyi gayret aracılığı yöntemiyle ve sabit fiyatla yapılması bekleniyor. Buna göre halka arza, yalnızca Ahlatcı Yatırım hesabı olanlar katılabilecektir.

Selva Gıda halka arz gelirlerini ne yapacak?

İttifak Holding A.Ş.’nin 13 milyon TL değerli hisselerinin satışından elde edilecek olan gelirlerin, bu şirketin Selva Gıda’ya olan borcunun tahsil edilmesinde kullanacağı açıklandı. Ayrıca halka arz tamamlandıktan sonraki 2 iş gününde, borcun hesaplarına yatırılacağına dair taahhütname de verildi.

Selva Gıda halka arzdan elde edeceği gelirlerini aynı zamanda öz kaynakların güçlendirilmesi, revizyon yatırımları gerçekleştirmek, şirketin rekabet gücünü artıracak yatırımların yapılmasını sağlamak, kapasite artırımı, mevcut büyüme hedeflerinin devamlılığını sağlamak, şirketin yurt içinde ve yurt dışında bilinirliğini arttırmak, mevcut kurumsal yapıyı güçlendirmek gibi amaçlarla kullanacağını açıkladı. Bu gelirler aynı zamanda;

  • İyileştirme yatırımı
  • Çelik buğday depolama silosu yatırımı
  • Ürün çeşitlendirme yatırımı
  • Makarna üretim kapasitesi artırma yatırımı
  • İrmik değirmeni revizyon yatırımı gibi yatırım alanları için de kullanılacağı açıklanmıştır.

Şirket tarafından hangi taahhütler verildi?

İttifak Holding, 05.04.2021 tarihinde yapmış olduğu yönetim kurul toplantısında Selva Gıda halka arzındaki paylar için aldığı kararları açıklamıştır. Buna göre;

  • Hiçbir ortaklık paylarının, halka arzdan sonra Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacağı tarihten itibaren 1 yıl süre boyunca, hiçbir şekilde borsa İstanbul’a satılamayacağının
  • Bu payların borsada satılmasını sağlayacak hiçbir işlemde bulunulmayacağının
  • Dolaşımdaki pay miktarını artıracak hiçbir işlem yapılmayacağının
  • Borsa İstanbul dışında yapılacak olan satışların da bu sınırlamalara tabi olacağının taahhüdü verilmiştir.

Selva Gıda hakkında;

Selva Gıda, gıda sektöründe hizmet vermek amacıyla, 1988 yılında İttifak Holding’in ilk iştiraki olarak kurulmuştur. Faaliyetlerine un ve irmik üreterek başlayan şirket kısa sürede hızlı bir büyüme göstererek sektörünün ilklerinden biri haline ve en fazla ürün çeşidine sahip marka haline gelmiştir.

Selva Gıda, toplamda 21 üreticinin bulunduğu makarna sektöründe 4 büyük markadan, yüzlerce markanın bulunduğu paket un sektöründe ise 5 büyük markadan biridir. 5 kıtada 85 ülkeye ihracat yapan Selva Gıda’nın makarna, irmik ve un olmak üzere 3 farklı ürün gurubu bulunmaktadır. Ayrıca şirket, 2007 yılından itibaren ülkemizde makarna ihracatı birincisi konumundadır.