Serbest Fiyatlı Emir Ne Demek?

Serbest fiyatlı emir, Borsa İstanbul’daki fiyatlar üzerinden almak üzere olunan hisse senetlerinin serbest bir şekilde alımlarının gerçekleştirilmesidir.

Yatırım yapacak ve hisse senedi satın alacak kişi ve kurumların emir çeşitlerinden önce bilmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Yatırım yapmak için özellikle hisse senedi almayı tercih eden kişilerin bu işlem için uygulamaları gereken belirli aşamalar bulunmaktadır. Yatırımcıların hisse senedi satın alırken izlemesi gereken aşamalar ise kısaca şu şekilde özetlenmektedir:

serbest fiyatlı emir

  • Aracı olacak olan bir kurumun seçiminin yapılması gerekmektedir
  • Seçilmiş olan aracı kurumda hesap açılması gerekmektedir.
  • Aracı kurumun hesabı açıldıktan sonra ise hesaba para yatırılması gerekmektedir.
  • Hisse senedi almak amacıyla yapılan tüm bu işlemler için hisse senedi alım emrinin verilmesi gerekmektedir.
  • Alım emri verilen ilk hisse senetlerinin aynı şekilde satış emrinin de verilmesi gerekmektedir.

Hisse Senedi Alırken Verilebilecek Emir Seçenekleri

Serbest fiyatlı emir gibi birçok hisse senedi alım emirleri bulunarak yatırımcıların herhangi birini tercih etmesi gereklidir. Aracı kurum seçimini yapmış olan yatırımcıların hesaplarında belirli bir miktar bulundurduktan sonra aracı kuruma hisse senedini satın alması için emir vermesi gerekmektedir.

Aracı kuruluşa hisse senedi alımı için emir verecek olan yatırımcıların iki emir seçeneği bulunur. Yatırımcıların verecekleri emir çeşitleri incelendiğinde ise ilkinin serbest fiyatlı emir ve diğerinin ise limitli emir olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Yatırımcıların tercihlerine göre belirledikleri bu emir çeşitlerini birbirinden ayıran önemli özellikler de bulunur.

Serbest fiyatlı emir seçeneğini tercih eden yatırımcıların aracı kurum ile alacağı hisse senetlerinin fiyatının herhangi bir sınır olmadan Borsa İstanbul’da sunulan tüm fiyatlar üzerinden işlem yapabilme yetkisi verilmiştir. Limitli emir seçeneğinde ise hisse senedi alacak yatırımcı aracı kuruma üst limit bildirerek alınacak hisse senetlerinde bu limitin geçilmemesi gerektiği talimatını vermektedir.

İlk Hisse Senedi Satış Emri Nasıl Verilmelidir?

Serbest fiyatlı emir ve limitli emir gibi emirlerin verileceği aracı kurum ile anlaşma sağlanırken hisselerin satışı için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Aracı kurum ile alınan hisselerinin satışına karar veren yatırımcıların ilk olarak hedef fiyata ulaştığı takdirde yatırım hesapları üzerinden ilgili hisse senedinin “sat” emrini verebileceklerini bilinmelidir.

Hisselerin alımında verilen emirler satışlar için de geçerli olurken serbest emri tercih etmiş olan yatırımcıların hisseleri Borsa İstanbul’da beliren anlık fiyat üzerinden satışa çıkarılmaktadır. Limitli emir seçeneğini tercih eden yatırımcıların hisseleri ise belirlenmiş olan en düşük ücretin üzerinde satışa çıkarılarak işlemleri yürütülmektedir.

Aracı Kurum Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Serbest fiyatlı emir gibi kritik yetkilerin verileceği aracı kurumları seçecek olan yatırımcıların dikkatli olması gerekirken tüm detayları da göz önünde bulundurmalıdır. Çok önemli bir konu olan aracı kurum seçimi için piyasada sınırsız seçenek bulunurken yatırımcıların kendilerine göre en iyi imkanları sağlayan kurumlar ile anlaşmaya varması doğru olacaktır.

Kişilerin aracı kurum seçimi yapabilecekleri piyasada birçok banka bulunurken aynı zamanda Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan yetki belgesi ile de hizmet veren birçok aracı kurum bulunmaktadır. Güvenilir ve yatırımcının büyümesini amaç edinmiş kurumların tercih edilmesi hisselerin katlanarak büyümesi ve sermayenin artmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Profesyonel ekip anlayışı ile çalışmalar sürdüren aracı kurumların tercih edilmesi ise yine yatırımcıların riski en aza indirerek piyasada güçlü olarak ilerlemesine imkan sağlanacaktır. Tüm bu hususların dikkatle incelenerek aracı kurum seçiminin yapılması en doğru karar olacaktır.