Şişecam 2022 yılı birinci çeyrekte beklentimiz dahilinde 16.974m TL ciro ve 3.894m TL FAVÖK açıklarken, net kar bizim beklentimizin %6, konsesüs beklentisinin ise %33 üzerine çıkarak 3.576m TL olarak gerçekleşti.

Çeyreklik bazda geçen yıl ilk çeyrek ile kıyaslandığında, artan kapasite kullanım oranı ve talep doğrultusunda operasyonel anlamda iyileşme, etkili fiyatlama, kur bazlı gelirler, baz yılı etkisiyle ciroda %200, FAVÖK'te %234 ve net karda ise %247 artış gerçekleşti.

2021 4. Çeyrek ile kıyaslandığında ise ciro ve FAVÖK'te sırasıyla %54, %87 artış gözlenirken ve net kar %29 azaldı.

Günün Önemli Borsa Ve Şirket Haberleri 14 Haziran 2024 Günün Önemli Borsa Ve Şirket Haberleri 14 Haziran 2024

Net kardaki beklentilerin üzerinde açıklanmasının temel etkeni Eurobond, ticari alacaklar ve finansman işlemlerinden elde edilen 300 milyon TL'lik kur farkı gelirleri ve 625 milyon TL'Iik ertelenmiş vergi geliri oldu.

şişe grafik

Yeni Yatırımlarla Desteklenen Güçlü Operasyonel Performans

Avrupa'da artan renövasyon ve projeleri ve artan talep doğrultusunda mimari cam segmenti gelirlere katkı sıralamasında 4,9 milyar TL ile ilk çeyrekte uzun zaman sonra segment bazlı satışlarda ikinci sırada yer alırken ilk sırayı Ciner Holding'ten alınan Wyoming soda operasyonun etkisiyle 5.1 milyar TL net satış ile kimyasallar segmenti aldı.

Soda külü satışları 1.138 ton olarak gerçekleşirken bu hacmin yaklaşık yarısı Ciner Holding'ten satın alınan Wyoming operasyonlarından sağlandı. Düz cam tarafında ise hacim olarak geçen sene ile kıyasla %14 büyüyen mimari cam etkili fiyatlama ve kur artışı sebebiyle güçlü görünümünü korumaya devam ediyor.

Önümüzdeki dönemlerde devreye alınması planlanan yeni fırınlar ve İtalya reflektör üretim fabrikası ile birlikte üretim ve yatırım faaliyetlerine ara vermeden devam eden Şişecam, güçlü operasyonel görünümünü korumaya devam ediyor.

Yeni yatırımlar her ne kadar borçluluğu arttırıyor olarak gözlense de, şirketin nakit üretim potansiyeli ve operasyonel gelirleri göz önüne alındığında yatırımların fınansmanında sorun yaşanması beklenmemektedir. Açıklanan finansalları olumlu buluyoruz.

İnfo Yatırım'a ait raporun devamı için tıklayın.