2022, 2023, 2024 yıllarında düzenli olarak temettü ödemesi yapmış temettü verimi en yüksek şirketler belli oldu. Temettü ödemesi yapan şirketler son dönemde yatırımcılarına büyük oranda kazandırmayı başardı. Temettü ödemesi yapan şirketler dönemsel karını yatırımcılarına dağıtarak yatırımcıların güvenini kazanıyor. Son yıllarda en çok temettü ödemesi yapan şirketler yatırımcıların dikkatini çekerken bu şirketler yatırımların şekillenmesinde de etkili rol oynuyor.

Aselsan Şirketinin Temettü Kararı Netleşti Aselsan Şirketinin Temettü Kararı Netleşti

Genellikle uzun vadeli yatırımcılar tarafından tercih edilen temettü verimi yüksek şirketler uzun vadede yatırımcılara güzel getiriler sağlayabilir.

Temettü Verimi Yüksek Şirketler

2022-2023-2024 yıllarında dönemsel net karını yatırımcılarına dağıtan temettü verimi en yüksek şirketler belli olmuş durumda. Düzenli temettü ödemesi yapan şirketlerin hisseleri genellikle kârlı ve istikrarlı bir performans ortaya koymaktadır.Şirketlerin düzenli olarak yaptığı temettü ödemesi, yatırımcılar için önemli bir pasif gelir kaynağı oluşturur ve ayrıca hissedarlar için de güvenilir bir yatırım fırsatı sunar. 

Son 3 yıldır düzenli olarak karını dağıtan temettü verimi yüksek şirketler;

  • Doğuş Otomotiv (DOAS) - %35.47
  • Türk Traktör (TTRAK) - %21.21
  • Naturel Gaz (NTGAZ) - %20.76
  • Enerjisa Enerji (ENJSA) - %18.78
  • Tofaş Otomotiv (TOASO) - %18.58
  • Anadolu Hayat (ANHYT) - %17.65

Yatırımcıların hisse senedi fiyatının yanı sıra şirketin temettü verimini, borçlarını, nakit akışını ve temettü politikasını dikkate almaları oldukça önemli olmaktadır. Yatırım yaparken sadece tek bir analize değil birçok farklı veriye bakarak karar vermek önemlidir. Düzenli temettü ödemelerinin garanti edildiği hiçbir hisse bulunmamaktadır. Şirketler, ekonomik koşullar veya şirket performansına bağlı olarak temettü politikalarını değiştirebilir.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Editör: Umut Köse