Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 24 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 24 Temmuz 2024

SPK'nın haftalık yayınlanan bülteninde Kurul, Halkbank'ın 4 milyar 969 milyon 121 bin liralık, Vakıfbank'ın ise 7 milyar 111 milyon 364 bin liralık tahsisli sermaye artırımına onay verdi.

Halkbank'ın 10 milyar TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 4 milyar 969 milyon 121 bin TL olan çıkarılmış sermayesi, halihazırda mevcut ortakların yeni pay alma haklarının tamamıyla kısıtlanması suretiyle artırılacak ve ihraç edilecek payların tümü, halka arz edilmeden bankanın hakim ortağı durumunda olan Türkiye Varlık Fonuna tahsisli olarak satışı gerçekleşecek. Pay başına satış fiyatı, banka tarafından Borsa'ya yapılacak olan başvuru sonrası Borsa İstanbul AŞ'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde tespit edilecektir.

Artırılacak nominal sermaye tutarı, ihraç edilecek payların toplam satış tutarı 30 milyar TL olacak şekilde, prosedür çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına bakılarak hesap edilecek.

spkbulten

Türkiye Varlık Fonu'na tahsisli olarak satış gerçekleşecek

Vakıfbank'ın da yaklaşık 10 milyar TL  tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 7 milyar 111 milyon 364 bin TL olan çıkarılmış sermayesi, mevcutta bulunan ortakların yeni pay alma haklarının tamamı ile kısıtlanması suretiyle artırılacak ve ihraç edilecek payların tümü, halka arz edilmeden bankanın hakim ortağı konumunda olan Türkiye Varlık Fonu'na tahsisli olarak satılacaktır.

Prosedür çerçevesinde belirlenecek pay, satış fiyatına bakılarak hesaplanacak

Pay başına dsatış fiyatı, banka tarafından Borsa'ya yapılacak olan başvuru sonucu Borsa İstanbul AŞ'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde tespiti yapılacaktır. Artırılacak nominal sermaye tutarı, ihraç edilecek payların toplam satış bedeli 32 milyar TL olacak şekilde, prosedür çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesap edilecek.

Editör: Alp Korkmaz