Kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesi 475 milyon euro + KDV bedel ile sonuçlandı.

tavhl esenboğa ihalesi

Payları Borsa İstanbul'da (TAVHL) koduyla işlem gören TAV Havalimanları’nın, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamanın tamamı  şöyle oldu;

Şirketimiz, ihale şartnamesi uyarınca, Ankara Esenboğa Havalimanını, 24 Mayıs 2025 ile 23 Mayıs 2050 tarihleri arasındaki 25 yıllık dönemde işletme imtiyazına sahiptir. Halihazırda Şirketmiz tarafından kullanılan mevcut işletme imtiyazı ise 23 Mayıs 2025'e kadar geçerlidir.

Mayıs 2025 - Mayıs 2050 tarihleri arasındaki yeni imtiyaz süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli dış hat giden yolcu başına 17 avro ve iç hat giden yolcu başına 3 avro olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yeni imtiyaz süresi boyunca dış hat giden yolcu başına 3 avro güvenlik hizmet bedeli alınacaktır.

23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler 23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler

DHMİ'ye toplam KDV hariç 475 milyon avro imtiyaz kira  bedeli olarak ödenecektir.

Toplam mühendislik tedarik ve inşaat sözleşmesi bazında yaklaşık 300 milyon avro tutarında öngörülen yatırımın yaklaşık 210 milyon avro olarak planlanan ilk etabı 2023 yılında başlayacaktır. Yatırımın yaklaşık 90 milyon avro tutarında planlanan ikinci etabı ise en geç 2038 yılında başlayacaktır. Daha detaylı bilgiye ekteki sunumda yer verilmiştir.

Gerekli onayların alınması ve hukuki prosedürlerin tamamlanmasını takiben DHMİ ile bir kira sözleşmesi imzalanacaktır.