Şirket, ilk çeyrekte 790 milyon TL konsensüs beklentilerin altında 91,9 milyon TL FAVÖK açıkladı. FAVÖK, geçen yılın aynı dönemine göre %82,7 azalırken, geçen çeyrek -476,2 milyon TL açıklayan şirketin FAVÖK'ü bu çeyrek +'ya döndü.

SPK Onayladı, Sermayesini Arttıracak SPK Onayladı, Sermayesini Arttıracak

Şirketin Suudi Arabistan’da devam eden Haradh Projesinin süresinin 2022 yılı sonuna kadar uzatılması ve gecikme nedeniyle oluşan maliyet etkisi (2022 için yaklaşık 60 milyon dolar) marjları negatif etkiledi. Jeopolitik gelişmeler ve TL'nin değer kaybının etkisiyle artan gübre fiyatları talepleri azaltmış, Yurtiçi pazardaki talep soruna ek olarak ihracat kısıtlamalarıyla birlikte birinci çeyrekte üretim düşük kapasitede devam etti.

tekfen detay

Net kar ise 745 milyon TL olan beklentilerin çok altında 105,4 milyon TL olarak açıklandı. Şirket geçen geçen yılın aynı dönemi 353,3 milyon TL zarar açıklamıştı. 2022 yılı ilk çeyreğindeki net kar 2021 yılı son çeyreğine göre %74,4 azaldı. Mühendislik ve taahhüt grubundan yaklaşık 641 milyon TL zarar yazıldı. Açıklanan finansalların şirket payları üzerine negatif etki etmesini bekliyoruz.

İnfo Yatırım'a ait raporun devamı için tıklayın.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.