2024 yılı itibariyle Borsa İstanbul'da işlem gören ve temettü verimi en yüksek 9 şirket belli oldu. Hangi şirket ne kadar temettü ödemesi yaptı?

Temettü ödemesi gerçekleştiren şirketler yatırımcıların güvenini kazanırken aynı zamanda karlılık oranının artmasında da önemli rol oynuyor. Temettü verimi yüksek olan şirketlere vatandaşlar yatırımlarını aktararak uzun vadede yüksek getiri elde edebiliyor. 2024 yılı itibariyle de temettü ödemesi gerçekleştiren onlarca farklı şirket bulunuyor. Borsa İstanbul'da bu yılın en çok temettü verimi yapan şirketleri belli olmuş durumda.

Temettü Verimi En Yüksek 9 Şirket

2024 yılı itibariyle birçok şirket dönemsel karı üzerinden yatırımcılarına temettü ödemesi gerçekleştirdi. Bu ödemelerden en yüksek temettü verimi olanlar belli oldu. Bu yıl yapılan temettü ödemelerine göre en yüksek temettü verimi yüzde 9,47 ile Doğuş Otomotiv (DOAS) tarafından yapıldı. Şirket 19 Nisan tarihinde pay başına 36.8182 TL temettü ödemesi gerçekleştirdi. Yapılan ödemeler yatırımcıya büyük oranda kazandırırken şirkette güvenini artırmayı sağladı. 

Bu yıl en temettü verimi en yüksek şirketlerden bir diğeri ise yüzde 7,62 ile Gedik Yatırım (GEDIK) oldu. Şirket hissedarlarına 27 Mart tarihinde pay başına 1.0485 TL ödeme gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıla göre temettü verim oranı büyük ölçüde artan şirketin yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Bayram Öncesinde 7 Şirket Bedelsiz Sermaye Artırımına Gidiyor! Bayram Öncesinde 7 Şirket Bedelsiz Sermaye Artırımına Gidiyor!

İşte 2024'te temettü verimi en yüksek şirketler;

  1. Doğuş Otomotiv (DOAS) %9.47
  2. Gedik Yatırım (GEDIK) %7.62
  3. Tofaş Otomotiv (TOASO) %6.54
  4. Naturel Gaz (NTGAZ) %5.93
  5. Türk Traktör (TTRAK) %5.73
  6. Maçkolik (MACKO) %5.57
  7. Ege Profil (EGPRO) %5.57
  8. Tüpraş (TUPRS) %5.31
  9. Torunlar GYO (TRGYO) %5.00

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Editör: Umut Köse