Turex Halka Arz Fiyatının Altında İşlem Gördü

1-2 Nisan tarihlerinde 12 TL sabit fiyat ile talep toplayarak, 8 Nisan’da borsada işlem görmeye başlayan Turex’in hisse fiyatı bugün halka arz fiyatının altında işlem gördü.

Uzun zamandır borsada böyle bir durum yaşanmazken, 15 Nisan tarihinde borsanın işlem görmeye başladığı ilk dakikalarda bir kişinin usulsüz işlem yapmasıyla birlikte hissenin sert bir şekilde düşmesine sebep olmuştu.

Gerçekleşen usulsüz işlem sonrası Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında kişiye “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” ve “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı” önleyici tedbirleri getirilmişti.

22 Nisan Perşembe gününe kadar ser düşüş yaşayan hisse, 26 Nisan Pazartesi günü halka arz fiyatı 12 TL’ye kadar ulaşmış olsa da, bugün -5 oranında bir düşüş yaşayarak halka arz fiyatının altına yani 11.40 TL’ye kadar geriledi.

Turex’te başlayan bu sıkıntı, özellikle de borsaya yeni katılmış yatırımcıları halka arzlardan uzaklaştırdığı gözlemleniyor. Halka arzlara katılım sayısının bir anda düşmesi, yatırımcıların halka arzlara olan ilgi ve güvenini yitirdiği konuşulurken, açıklanan halka arzların neden yarısının kurumsal yatırımcıya oransal, diğer yarısı bireysel yatırımcıya eşit dağıtım ile gerçekleştiği ise tepki çekiyor.