Dev Holdinge Bağlı 11 İştirak Şirketi Büyük Kazandırdı! İşte Sağladığı Kazanç Oranları Dev Holdinge Bağlı 11 İştirak Şirketi Büyük Kazandırdı! İşte Sağladığı Kazanç Oranları

Yabancı yatırımcılar tarafından Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden yılbaşından bu yana en çok alım yapılan hisseler belli oldu. Yabancı yatırımcılar tarafından Borsa İstanbul'da işlem gören şirket hisselerine yapılan alımlar fiyatlarda değişim yaşanmasına neden olabiliyor. Yabancı yatırımcının ülkemizdeki şirketlere yatırım yapması büyük önem taşıyor. Ülkemizdeki yatırımcılar da yabancılar tarafından yapılan bu alım satım işlemlerini takip ederek yatırımlarını şekillendirebiliyor.

EN ÇOK ALIM YAPILAN HİSSELER

Yabancı yatırımcılar tarafından 1 Ocak tarihinden 13 Mayıs'a kadar en çok alım yapılan hisseler belli oldu. Yayınlanan verilere göre yabancı yatırımcılar 2024 senesinde en çok 221,6 milyon dolar değerinde YKBNK hissesi satın aldı. Yabancının 2. gözde şirketi ise 146,6 milyon dolarlık alımla Akbank (AKBNK) oldu. Yabancılar en çok 3. alımı ise 89,4 milyon dolar ile SAHOL hisselerinde gerçekleştirdi.

Yabancı yatırımcının yılbaşından bu yana borsada en çok alım yaptığı hisseler;

  1. Yapı Kredi (YKBNK), 221,6 milyon dolar
  2. Akbank (AKBNK), 146,6 milyon dolar
  3. Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL), 89,4 milyon dolar
  4. Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), 72,5 milyon dolar
  5. Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA), 68 milyon dolar
  6. TAV Havalimanları Holding (TAVHL), 58,6 milyon dolar
  7. Tüpraş (TUPRS), 55,9 milyon dolar
  8. Ford Otosan (FROTO), 52 milyon dolar
  9. Türkiye Sigorta (TURSG), 44,4 milyon dolar
  10. Türk Telekom (TTKOM), 41,9 milyon dolar

Yabancı yatırımcılar tarafından yapılan bu alımlar şirketlerin hisselerinin değerlerini etkilerken aynı zamanda ülkemizdeki yatırımcıların da yönelimlerini değiştirmesine neden olabiliyor. Yurtdışı merkezli yapılan alım-satım işlemleri 2024 senesinde zirveye ulaştı. 2024'te BIST100 endeksi tüm zamanların rekorunu kırarken yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere yönelmeye devam ediyor.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Editör: Umut Köse