Yönetim Kurulu toplantısında, Kütahya ili Zafer Organize Sanayi bölgesinde bulunan arazide yıllık 98 bin ton üretim kapasiteli Güneş Enerjisi Panel Camı üretimi yatırımı kararı alan Europen Endüstri (EUREN), haftaya tavan fiyat ile başlangıç yaptı.

europen endüstri

Yıllık 1,8 Milyar TL Ciro Elde Edilmesi Öngörülüyor

Şirketin bu sabah (21 Kasım) yayınladığı KAP açıklamasında, yatırım detayları şu şekilde duyuruldu;

Yatırımın inşaat ve makine ekipmanla birlikte toplam maliyetinin 1,1-1,2 Milyar TL  olması öngörülüyor.

GES ve RES Projelerine İlişkin Gelişmeleri Açıkladı GES ve RES Projelerine İlişkin Gelişmeleri Açıkladı

Bu yatırımla birlikte yıllık 1,7-1,8 Milyar TL ciro  elde edilmesi ve yıllık 280-320 milyon TL  favök yaratılması öngörülmektedir. Konu üretim tesisi  238.000 m2 arazi üzerine 55.000 m2 kapalı alanda inşaa edilmesi planlanmaktadır.

Son yıllar da artan enerji fiyatları nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talep tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artmıştır. Özellikle Güneş enerjisi santrali yapımı hız kazanmıştır.Türkiye'de panel camı üretimi , mevcut koşullarda yeterli talebi karşılamadığından güneş enerjisi panellerinde kullanılan camlar büyük oranda ithal edilmektedir. Bu yatırımımız aynı zamanda ithalatı azaltıcı etki yaratacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin tüm dünyada önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceği öngörülmektedir.

Güneş enerjisi paneil camı , camın üretimi ve işlenmesi aşamalarından oluşmaktadır. Europen Türkiye'nin en büyük cam işleme kapasitelerinden birine  sahip olup, cam işleme konusunda  50 yılı aşkın tecrübesinin yanında bu yatırımla birlikte faaliyet alanlarına  cam üretimini de eklemiş olacaktır.