11-12-13 Mayıs tarihlerinde talep toplayan Yala Gıda YYLGD kodu ile bugün Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

71.000.000 adet pay oransal dağıtım yöntemiyle 12,50 TL sabit fiyat uygulanarak halka arz olan Yayla Agro Gıda, Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreni ardından işleme başladı.

Sürdürülebilir Gıda Üretimine Önemli Derecede Katkı Sağlayacak

Törende söz alan  Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkma Ergun, “Dünyada son yıllarda yaşanan salgın, iklim değişikliği, tedarik zincirindeki bozulmalar dünyada sürdürülebilir gıda üretiminin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yayla Gıda’da halka arzdan elde ettiği gelir ile yatırımlarına başarılı bir şekilde devam ederek, ülkemizde sürdürülebilir gıda üretimine önemli derecede katkı sağlamaya devam edecektir.

Yayla Gıda gibi kalite odaklı yerli ve milli üretim yapan şirketlerimizi borsamızda görmekten çok mutluyuz. Biz de Borsa İstanbul olarak işlem gören şirketlerimize sürdürülebilirlik konusunda eğitimler vererek destek olmaya çalışıyoruz, faaliyetlerini daha sürdürülebilir bir noktaya ulaştırabilmeleri için teşvik ediyoruz.

Yayla Gıda gerçekleştirdiği halka arzda yaklaşık 887 buçuk milyon TL’lik halka arz tutarı ve 65 bin yatırımcıyla çok başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu halka arzda emeği geçen herkese, başta şirketimizin değerli yöneticilerine ve çalışanlarına, kıymetli aracı kurumlarımızın değerli yöneticilerine ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Yayla Gıda’ya borsamız ailesine hoş geldiniz diyor, sermaye piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

yayla-gong-toreni-1

Gıpta Ofis Kırtasiye Halka Arz Olacak Gıpta Ofis Kırtasiye Halka Arz Olacak

Sektöründe İlk Halka Açılan Şirket Olmaktan Gururluyuz

Korkmaz Ergun’un ardından konuşmasını yapan Yayla Agro Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş halka arz ile ilgili görüşlerini şu ifadelerle açıkladı, “Başarılı geçen bir halka arz sürecinin ardından, bugün halka açılmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca kategorisinde ilk halka açılan şirket olmak ve Borsa İstanbul’u renklendirmiş olmaktan dolayı da gururluyuz. Talep toplama süreci içerisinde gerek bireysel, gerek kurumsal yatırımcılarımızın şirketimize göstermiş olduğu güven ve teveccühten dolayı hepsine teşekkür ediyorum.

Yayla Agro Gıda’ya ve gıdanın geleceğine güvenen tüm yeni ortaklarımıza, halka arz sürecini başarıyla yöneten konsorsiyum eş lideri olan Yapı Kredi ve Garanti Yatırım’ın başta olmak üzere, tüm konsorsiyum üyelerinin Genel Müdür ve çalışanlarına, Sermaye Piyasası Başkan ve ekibine, Borsa İstanbul Genel Müdürü ve ekibine, başından sonuna kadar gece gündüz demeden bu süre içerisinde emeğini esirgemeyen tüm çalışan ve danışanlarımıza en kalbi duygularımla teşekkür etmek istiyorum.

Stratejik önemi günden güne artan, özellikle pandemi dönemiyle bu sürecin daha da hızlandığı, tedarik zincirinin bozulduğu, gıda milliyetçiliğinin ülkelerin kendi kendilerine yetebilirliğinin her gün gündemde yer almaya başladığı gıda sektöründe faaliyet gösteren Yayla Agro Gıda A.Ş, bugün gelinen noktada tarladan sofraya kadar geçen bütün süreçleri, bitkisel protein bazlı gıdalardan olan pirinç, bakliyat ve bulgur kategorisinde 25 yıllık sektör  tecrübesiyle Pazar lideri olan bir şirket.

25 yıl önce 144 metrekare bir dükkanda gıda toptancılığı ile işe başlayan, bugün geldiği noktada 90 bin metrekareden fazla kapalı alanda Ankara ve Mersin tesislerinde bütün bakliyat ve pirinç ürünlerini proses edilmesi, işlenmesi, paketlenmesi suretiyle Türkiye genelinde 80’den fazla bayi ağıyla 60 binden fazla noktaya ürünlerini ulaştıran ve günlük 300 binden fazla müşterisine ürünlerini satan bir şirket.

Yılın En Yüksek İkinci Talebi

Halka arz sonuçlarını değerlendiren Yayla Agro Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş, “Artık halka açık ve çok ortaklı bir şirketiz. Çok ortaklı bir şirket olarak sorumluluğumuzdaha da arttı. Bize güvenerek ve vizyonumuza inanarak gıdanın geleceğine ortak olan tüm değerli yatırımcılarımızaçok teşekkür ederiz. Halka arzdan elde ettiğimiz kaynakla global markaolma hedefimize bir adım daha yaklaşırken, finansal yapımızı ve kurumsal altyapımızı daha da güçlendirip planladığımız yatırımlarımıza hız vereceğiz.” dedi.