SPK 2024 yılının ilk bültenini yatırımcılara duyurdu. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 9 Ocak 2024 tarihinde 2024-1 numaralı bültenini yayınladı. Yayınlanan bu bültende yer alan borçlanma araçları yatırımcıların büyük ilgisini çekecek gibi. 

Borsada Rüzgar Tersine Mi Esiyor? Amerikalı Yatırım Bankasından DEV Alım Borsada Rüzgar Tersine Mi Esiyor? Amerikalı Yatırım Bankasından DEV Alım

Borçlanma aracı ihraçları, şirketlerin nakit ihtiyacını karşılayabilmek için sıklıkla başvurdukları bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Özellikle krediye erişimin zor ve pahalı olduğu günümüzde şirketler, daha düşük maliyetle bono/tahvil gibi borçlanma araçları ihraç ederek nakit ihtiyaçlarını daha ucuza getirmeye çalışılır. Borçlanma araçları için başvuru yapan 8 şirkete SPK tarafından onay verildi.

Borçlanma aracı ihraçları başvurusu için onay alan şirketler; QUA Granite Hayal Yapı ve Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. (QUAGR), Yükselen Çelik A.Ş. (YKSLN), Hektaş Ticaret T.A.Ş. (HEKTS), Şekerbank T.A.Ş. (SKBNK) ve Türkiye İş Bankası A.Ş. (ISCTR) gibi borsada işlem gören şirketler yer almaktadır.

borclanma-sirket