Ziraat GYO Halka Arz’ında Kaç Lot Dağıtıldı?

Son dönemlerde halka arz edilen şirketlerin arasına Ziraat GYO da katıldı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü talep toplaması tamamlanan Ziraat GYO Halka Arz’da kaç lot dağıtıldı?

Ziraat GYO halka arz’da kaç lot dağıtıldı? 

Ziraat gayrimenkulün halka arzı, tüm yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyordu. Bu payların nereye ve nasıl dağıtılacağı da merak konusu oldu. Yapılan talep toplamanın ardından, halka arz geçekleşti. Ziraat GYO hisselerinin %68’i, yurt içi bireysel yatırımcılar tarafından alındı. Bu şirketin halka arzında hisse senedi fiyatları 1,60 olarak belirlenmişti. Bu fiyattan toplamda 1,17 milyar adet hisse senedinin satıldığı açıklandı.

Bu şirketin talep karşılama oranı %38,20 oldu. Bunun anlamı 1000 TL yatırım yapan bir yatırıcıya 237 lot hisse ile 380 TL pay verildiğidir.

Ziraat GYO’un halka arzından sonra hisselerin, Borsa İstanbul Yıldızlar Pazarında işlem göreceği ve kodunun #ZRGYO olacağı belirtildi.

Ziraat GYO halka arz gelirlerini nerelerde kullanacak?

İzahnameye göre halka arz satışından elde edilen gelirlerin %65’nin Ziraat Kuleleri ve halen devam eden projelerde kullanılacağı bildirildi. Kalan %20’lik kısmının İzmir Bayraklı arsası için kullanılacağı da kaydedildi. Bu arsanın mülkiyetinin Ziraat GYO bünyesinde olduğu açıklandı. Halka arzdan elde edilen gelirlerin kalan %15’lik kısmıyla da kredi borçlarının tamamının kapatılması ve şirket sermayesinin güçlendirilmesi sağlanacak.

Ziraat GYO halka arzında, şirketin bazı taahhütleri de oldu. Buna göre şirket, 33 gün hisselerini elinde bulunduranlar için 1,63 TL’den alım taahhüdü verdi. Pay başına hesaplanan değer %2,14’tür ve %25’lik halka arz iskontosu uygulandığında, hisselerin satışı için 1,60 TL satış fiyatı belirlenmiş oldu.

Ziraat GYO kimdir?

Tam adıyla Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olan Ziraat GYO, sermaye piyasası kuruluna bağlı olarak 01.11.2016 tarihinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Ziraat Grubu üyesi olan bu şirketin portföyünün ağırlıklı olarak Ziraat Kuleleri projesi ve ofis binalarından oluştuğu bilinmektedir. Bu şirketi amacı uzun vadede yatırımcılarına risk-getirisi dengesini sunarak, gayrimenkul piyasasına yatırım yapılmasını sağlamaktır. Şirket, hızlı büyüyen yatırım portföyünü ise otel ve konut yatırımları ile çeşitlendirmektedir.