İSO 500'de Rekor Artış: Tüpraş Zirvede, Koç Grubu Dikkat Çekiyor! İSO 500'de Rekor Artış: Tüpraş Zirvede, Koç Grubu Dikkat Çekiyor!

AMERİKALI BANKADAN ŞAŞIRTICI DOLAR TAHMİNİ 

Bank of America Securities (BofA) ekonomistleri, Türkiye ile ilişkin bir rapor paylaştı. BofA, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini %44’ten %58’e kadar yükseltti.
Banka ayrıca dolar ve Merkez Bankası’nın faiz kararına ilişkin tahminlerini de açıkladı.
DOLAR TAHMİNİ
Merkez Bankası'nın perşembe günü faiz kararını açıklaması beklenirken dolar salı gününe 26,35 seviyelerinde başladı. Euro ise tarihi zirveyi görmüş oldu ve euronun satış fiyatı 30 TL'yi aştı.
Amerika Bankası, yıl sonu Dolar ve TL tahmininin ise 31 olabilir açıklaması yaptı.

FAİZ
Bloomberg'in yaptığı habere göre Merkez Bankası (TCMB) beklentilerini de paylaşan ekonomistler ile bu hafta 500 baz puana varan bir faiz artışı olabileceğini belirterek “300 ila 500 baz puan arasında bir artış olabilir. TCMB’nin ekonomiye beklenmeyen bir zarar vermemek için geçişi kademeli olarak yapacağını düşünüyoruz. Faiz artırımlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 seviyesinde olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.
Bank of America Securities, Merkez Bankası’nın perşembe günü yapılan toplantıda faizi 500 baz puan daha artırmış olup, yüzde 20’ye kadar çıkartacağı tahminlerinde bulunduğunu açıkladı.
Merkez Bankası, seçim sonrası yapılan ilk toplantıda faizi 650 baz puan artırarak, yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükseltmişti.