Borsa İstanbul'da (BİST), BoFA tarafından geçtiğimiz hafta en çok alım yapılan hisse BIMAS olarak öne çıkıyor. Bank Of America (BoFA), 4-8 Aralık haftasında BIMAS hisselerinde 1,9 milyar liralık alım gerçekleştirdi.

100 Milyon Liralık Dev Anlaşma Yatırımcıya Duyuruldu 100 Milyon Liralık Dev Anlaşma Yatırımcıya Duyuruldu

Yapı Kredi'nin ardından borsada en çok alım satım yapan kurum BoFA olarak kaydedilirken, yabancı bankanın en çok alım yaptığı hisseler belirlendi.

BoFA, BIMAS Hisselerinde 1,9 Milyar TL'lik Alım Yaptı

BoFA, geçen hafta BIMAS paylarında 1.913.976.000 TL alış ve 1.330.127.0000 TL satış işlemi gerçekleştirdi. Bu rakamlarla birlikte ABD merkezli bankanın BİST'de en çok alım yaptığı hisse 880.849.459 TL ile BIMAS olarak öne çıktı.

BIMAS Hisse Son Durum

BIMAS hisseleri haftaya 305,75 TL'den başlamıştı. Yüzde 5,23 oranındaki yükseliş ile 321,75 TL'ye kadar yükseldi.

8 Aralık Cuma günü 16.30'da yüzde 5,64'lük yükselişle 323,00 TL'ye kadar değer kazanan şirket payları haftayı yüksek primle kapattı.

Endekse En Çok Katkı Sağlayan Hisseler Arasında: BIMAS

Global Yatırım, geçen hafta BIST 100 endeksine en çok katkı sağlayan şirketler arasında BIMAS'ın bulunduğunu açıkladı.

8 Aralık Cuma günü hafta kapanışına ilişkin Global Yatırım tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Yurtiçinde ise faizlerdeki artışa paralel olarak mevduat faizlerinin %50 sınırına yaklaşması konuşulurken buna rağmen kur korumalı mevduatlarda çıkış iki ayın en düşük seviyesinde gerçekleştiği görülüyor. Diğer taraftan TCMB rezervleri 140,1 milyar dolarla rekor seviyeye yükselirken swap hariç net rezervler -51 milyar dolardan -46,7 milyar dolara toparlanma göstermesi olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Haftalık menkul kıymet istatistiklerinde ise yurt dışında yerleşik kişilerin net 376,4 milyon dolarlık hisse senedi ve 152,2 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senedi almaları dikkat çekti.

Siyasi tarafta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis görüşmesi takip edildi. Görüşme sonrasında iki ülke arasında ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kalındığı belirtildi. Bu sabah USD kuru 28,96 seviyelerinde işlem görüyor.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS primi ise 335 civarında yatay seyrini sürdürüyor.

BIST100 endeksi ise Perşembe günü %1,58 artış ile 7979 seviyesine kadar yükseldi. Böylelikle endeks 7750/7770 bölgesinde bulduğu destekle ve kapanışa doğru gelen alımlarla bir gün önceki düşüş ardından güçlü bir tepki yükselişi gerçekleştirdi.

Endeksin bu performansı sürecinde CLEBI, THYAO, PGSUS, RYSAS hisselerindeki performans ile ulaştırma sektörü ön plana çıkarken SARKY, KCAER, ERBOS, EREGL, KRDMD hislerindeki yükselişlerle metal ana sanayi en çok yükselen ikinci sektör endeksi oldu. Diğer taraftan sigorta ve bankacılık sektörleri yükselişe ayak uyduramadı ve negatif ayrıştı.

Günün sonunda THYAO, TUPRS, BIMAS, SASA ve EREGL hisseleri endekse en çok katkı sağlayanlar olurken YKBNK, AKBNK, ISCTR hisse performansları endeksi olumsuz etkiledi.

Teknik olarak bakıldığında, tepki yükselişi ardından endeks kısa vadeli ağırlıklı ortalamalara yakınsarken Kasım ayından beri takip edilen pozitif trende geri dönme sinyali verdi.

Endeksin haftanın son işlem gününe alıcılı bir seyirle başlamasını beklerken 8005/8100 seviyeleri yükselişin devamı karşısında direnç konumunda bulunuyor. 7895 ve 7770 seviyeleri ise aşağı yönlü gevşemelerde destek olarak izlenebilir."

(İçerikte yer alan bilgilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir. Yalnızca kamuya açık verilerin derlenmiş halidir.)