Bayram tatili sonrasında şirketler finansal raporlarını Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bildirmeye başladı. 17 Nisan'da bilanço açıklaması beklenen şirketler belli oldu. 2023 4. çeyrek bilanço açıklaması bu hafta hangi şirketlerden bekleniyor? 

Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler

Hangi Şirketlerin Bilanço Açıklaması Yapması Bekleniyor?

Bilanço açıklaması bir şirketin finansal durumunu ortaya koyan mali raporlardır. Bu açıklamalar Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılırken yatırımcılar hissesini aldığı ya da takip ettiği şirketlerin bu açıklamalarını takip etmektedir. Bilanço açıklamaları genellikle belirli bir döneme ait bilgileri içermektedir. Şirketler tarafından açıklanan bilanço; varlıklar, borçlar ve özkaynaklar olmak üzere üç bölümde değerlendirilebilir. Şirketler bilanço açıklamalarıyla birlikte yılın o döneminde elde ettiği karı ve şirketin borçlarını açıklayabilir.

17 Nisan 2024'de şu şirketlerin bilanço açıklaması yapması bekleniyor;

Sirket Unvani (Hisse kodu) Beklenen bilanço tarihi
Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.S. (KLKIM) 17 Nisan 2024
Türk Telekomünikasyon A.$. (TTKOM) 17 Nisan 2024

Yarın itibariyle bilançosunu açıklaması beklenen şirketlerden biri Kalekim Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.S. (KLKIM) olurken diğeri ise Türkiye'nin en büyük telekominasyon şirketlerinden biri olan Türk Telekomünikasyon A.$. (TTKOM) olmakta. Liste dışında birçok farklı şirket bilanço açıklaması yapabilir. 

Bilanço açıklamaları sayesinde şirketin yatırımcıları şirketin nasıl bir durumda olduğu hakkında bilgi sahibi olabilir. Bilanço açıklaması, yatırımcılar için önemli bir bilgi kaynağı olmaktadır. Borsada bir hisse almadan önce o şirketin son bilanço açıklamasına bakmak oldukça önemli olmaktadır. Geçtiğimiz senenin son çeyreği için yapılan bilanço açıklamaları önümüzdeki günlerde de devam edecek. 

Editör: Umut Köse