GEN İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENIL), Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ve SIA Pharmaceutical LLC ile birlikte Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisini kurmak için bir şirket ortaklığı oluşturdu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, 31.07.2023 tarihinde imzalanan hissedarlık sözleşmesi kapsamında, GEN’in %66, AIC’nin %29, SIA Pharmaceutical LLC’nin ise %5 oranında hissedar olduğu "Gen Pharma Caucaus Manufacturing Operations Ltd" isimli bir şirketin kuruluşu gerçekleştirildi.

06.10.2023 tarihinde ise şirketin Azerbaycan hukukuna göre kuruluş işlemlerinin tamamlandığı ve Azerbaycan’ın ilgili otoritesi tarafından tescil edildiği bildirildi.

Şirketin kuruluş amacı olan Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin inşa edilmesi için hazırlıkların tamamlanarak en kısa sürede başlanması planlanıyor.

Projeyle ilgili yeni gelişmeler olduğunda SPK II-15.1 Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

KAP Açıklaması

"

Bayram Öncesinde 7 Şirket Bedelsiz Sermaye Artırımına Gidiyor! Bayram Öncesinde 7 Şirket Bedelsiz Sermaye Artırımına Gidiyor!

GEN, Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) ve SIA Pharmaceutical LLC arasında Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin kurulmasına yönelik bir hissedarlık sözleşmesi imzalandığı 31.07.2023 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştu.

Bu hissedarlık sözleşmesi uyarınca, GEN‘in %66, AIC’nin %29, SIA Pharmaceutical LLC’nin ise %5 oranında hissedar olduğu Gen Pharma Caucaus Manufacturing Operations Ltd şirketi kurulacak ve kurulan bu şirket tarafından Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisi kurulacaktır.

06.10.2023 tarihinde “Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC” isimli şirketin Azerbaycan hukukuna göre kuruluş işlemlerinin tamamlandığı ve şirketin Azerbaycan’ın ilgili otoritesi tarafından tescil edildiği tarafımıza bildirilmiştir.

Bundan sonraki süreçte şirketin kuruluş gayesi olan Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin inşa edilmesi için hazırlıklar tamamlanarak inşa aşamasına en kısa sürede geçilmesi hedeflenmektedir.

Projeye ve sürece ilişkin olarak ortaya çıkabilecek yeni gelişmeler SPK II-15.1 Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuoyu ile paylaşılacaktır."