İtalyan devi Carel Industries S.p.A., İzmir'de kurulan CFM Soğutma ve Otomasyon A.Ş. şirketinin hisselerinin tamamını almak için görüşmelere başladı.

İTALYAN DEVİ GÖRÜŞMELERE BAŞLADI

İzmir Atatürk Organize Sanayii Bölgesinde 6500m2 alanda hizmet veren CFM Soğutma, genel merkezi, deposu ve iki adet yazılım ofisiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Teknoloji şirketi olarak birçok önemli noktada çalışmalarını sürdüren şirketin Yüzde 51’i 2021 yılında Carel Industries tarafından alınmak için masaya oturulmuştu.

Yeni gelen bilgilere göre Carel Industries, CFM Soğutma ve Otomasyon A.Ş. şirkettekindeki payını yüzde yüze çıkartmak için görüşmelere başladı. Carel Industries ile CFM Soğutma ve Otomasyon A.Ş. arasındaki anlaşma tamamlandığında CFM Soğutma’da Murat Cem Özdemir’e ait paylar, İtalyan Carel Industries S.p.A. bünyesine geçmiş olacak.

Carel Group ile CFM Soğutma arasında 2020'de yapılan hisse devri sonrasında Carel Group CEO'su Francesco Nalini, “Uzun yıllardır başarılı bir şekilde devam eden ortaklığımızın bu güçlenmesinden çok memnunuz. Bugün imzalanan anlaşma, şirketin kalkınma stratejisinde önemli bir adımı temsil ediyor”  ifadelerini kullanmıştı.

Temettü Ödemeleri Bu Yıl Büyük Kazandırdı! 2024'te Temettü Verimi En Yüksek 9 Şirket Temettü Ödemeleri Bu Yıl Büyük Kazandırdı! 2024'te Temettü Verimi En Yüksek 9 Şirket

İTALYAN DEV CAREL MİLANO BORSASI'NDA İŞLEM GÖRÜYOR

Teknoloji şirketi olarak elektronik ekipman ve parçalar üretimi üzerine 1973'te kurulan Carel, 2023 itibariyle 650.2 milyon euroluk ciro yaptı. Güncel verilere göre alınan bilgilere göre grup, dünya genelinde 38 iştiraki ve 15 üretim tesisi işletmektedir. Bunların yanı sıra, dünya genelinde 75 ülkeden daha fazla ortak ve distribütör bulunmaktadır. 

Carel

CAREL, dünya genelinde klima, soğutma ve ısıtma alanlarında en büyük şirketlerden biri olmaktadır. Çin'den Amerika'ya kadar dünyanın birçok yerinde ofisi bulunan şirket geçtiğimiz zamanlarda CFM Soğutma ve Otomasyon A.Ş. dışında Avrupa’da Recuperator, HygroMatik, Enginia şirketlerini satın alarak global büyüme planına geçiş yapmıştı. 

Editör: Umut Köse