Ata Yatırım’ın Temmuz 2023 Strateji Raporu’nda, 2023 yılında yavaşlayan kârlılık büyümesinin normale döneceği, Türkiye’nin değer kazanması için uzun vadeli makro sorunlar olan yüksek enflasyon gibi dengesizlikleri ortadan kaldırmak için sıkı para ve maliye politikalarını sürdürmesi gerektiği vurgulandı.

Ata Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, gayri safi yurt içi hasılanın, değerlemelerin hâlâ cazip olduğunu gösterdiğini belirtti. Cemal Demirtaş, şu şekilde konuştu:

“Türkiye’nin yüksek enflasyon gibi uzun vadeli makro dengesizliklerinin çözebilmesi için sıkı para ve maliye politikalarını sürdürmesi gerekmektedir. Ne yazık ki 2013 yılından bu yana, Türk parasının ve Türk hisse senetlerinin sürekli değer kaybetmesine neden olan makro öngörülemezlik yatırımcılar için kötü olmuştur."

Yüzde 142 Oranındaki Bedelsiz İçin SPK'ya Başvuracak! Yüzde 142 Oranındaki Bedelsiz İçin SPK'ya Başvuracak!

Cemal Demirtaş, 2023 yılında yavaşlamanın etkisiyle kârlılık büyümesinin normale dönmesini öngördüklerini ifade etti. Demirtaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“2023 yılında takibimizdeki şirketler için %2,4 kâr artışı beklerken, 2024'te %37,2 net kâr artışı bekliyoruz. 2023 için takibimizde olan banka dışı şirketler için %30,4 net kâr büyümesi beklerken, bankalar için %16,8 net kâr düşüşü öngörmekteyiz.”