Borsa İstanbul'da 16 Nisan 2024 tarihide yatırımcılar tarafından merak edilen günün öne çıkan gelişmeleri belli oldu. Bayram tatili sonrasında borsadaki ilerleyiş nasıl devam ediyor? Şirketler tarafından sabah saatlerinde açıklanan iş anlaşmaları, sermaye artırımları ve diğer önemli gelişmeleri sizler için derledik. 

16 NİSAN BORSADAKİ ÖNEMLİ GELİŞMELER

16 Nisan itibariyle BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,36 düşüşle 9.645,01 puandan başladı. BIST100 endeksi önceki kapanışa göre 34,79 puan ve yüzde 0,36 değer kaybederek 9.645,01 puana gerilemiş oldu. Bankacılık endeksi ise yüzde 0,05 ve holding endeksi yüzde 0,48 azalış kaydetti. Bayram öncesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gören BIST100 endeksinde düşüş devam ederken ilerleyen günlerde borsada nasıl bir değişim yaşanacağı yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

16 Nisan'da önemli şirketler tarafından alınan kararlar ve önemli gelişmeler şu şekilde;

KONTR, Şirket ile CIMSA arasında GES projelendirilmesi, mühendisliği, tedariği ve kurulumu işlerinin, anahtar teslimi şeklinde sağlanması kapsamında sözleşme imzaladığı açıklandı.

PGSUS, Ocak-Mart 2024'te bir önceki yıla göre %28 artışla 8,06 milyon yolcu taşıdı.

2024 Yılında Yatırımcısını Zengin Eden Borsa Hisseleri 2024 Yılında Yatırımcısını Zengin Eden Borsa Hisseleri

KCAER, Suudi Arabistan'da çelik profil fabrika yatırımı için fizibilite çalışmalarına başlıyor.

PENTA, SPARKLE'ın ekran kartları kategorisinde Türkiye'deki tek yetkili dağıtıcı oldu.

UZERB, Innosa Yazılım’ı toplam 75 milyon TL bedelle satın aldı. Şirket faaliyet konusunun teknoloji ve yazılım olarak değiştirilmesine, bu kapsamda oluşacak ayrılma hakkının 241 TL olarak alınmasına karar verildiği açıklandı.

CONSE, bağlı ortaklığı Doğal Enerji Hizmetleri'nin Şanlıurfa'daki tesisini durdurdu.

EREGL ve ISDMR, hisse başına net 0,45 TL temettü ödeyecek.

Editör: Umut Köse