25 Nisan itibariyle borsa ve şirketlerden öne çıkan gelişmeler belli oldu. Yatırımcılar günlük olarak şirket haberlerini ve borsada öne çıkan gelişmeleri sıkıca takip ediyor. 25 Nisan itibariyle birçok şirket aldığı yeni kararları Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bildirmeye devam ediyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,33 değer kazanarak 9.753,97 puandan başladı.

Şirketler yeni günde gelişmeleri duyurmaya devam ederken yatırımcılar yapılacak temettü ödemeleri ve pay geri alımları da yatırımcılar tarafından takip ediliyor. Yaşanan gelişmeler borsanın seyrini de etkiliyor. İşte 25 Nisan'da şirketler tarafından duyurulan öne çıkan gekişmeler..

ÖNE ÇIKAN ŞİRKET GELİŞMELERİ

 • Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT): IAT Automotive ile stratejik ortaklık ve işbirliği anlaşması imzaladı. IAT Automotive, otomotiv sektöründe tasarım ve üretim konularında danışmanlık yapacak.

 • Girişim Elektrik (GESAN): Sandeks Enerji Üretim ile Beyyurdu RES Projesi kapsamında enerji nakil hattı işi için vergiler hariç 2,2 milyon dolara anlaşmaya vardı.

 • Turkcell (TCELL): Ukrayna mahkemeleri, lifecell LLC, UkrTower LLC ve Paycell LLC şirketlerinin paylarına uygulanan ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

  2024 Yılında Yatırımcısını Zengin Eden Borsa Hisseleri 2024 Yılında Yatırımcısını Zengin Eden Borsa Hisseleri
 • Enka İnşaat (ENKAI): Tüpraş (TUPRS) ile İzmit ve İzmir rafinerileri için Propilen Splitter Projesi sözleşmelerini 175 milyon dolar bedelle imzaladı.

 • Emlak Konut GYO (EKGYO): Ocak-mart döneminde geliştirdiği projelerde toplam 6,2 milyar TL’lik satış gerçekleştirdi.

 • Pasifik Eurasia Lojistik (PASEU): Yönetim kurulu, Çin-Türkiye-Avrupa ve tersi yönünde demiryolu kombine yük taşımacılığı hacmini artırmak amacıyla şirket kurma veya işbirliği yapma konusunda yetkilendirme yaptı.

Hangi Şirketler Pay Geri Alımı Yaptı?

 • KUYAS, paylarının geri alınması kapsamında 62.000 adet payı 49,60 – 50,10 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 22.500 adet payı 215,40 – 221,00 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • PEKGY, paylarının geri alınması kapsamında 1.000.000 adet payı 7,72 TL fiyattan geri aldı.

Bugün temettü ödemesi gerçekleştirecek bir şirket bulunmuyor. 

Editör: Umut Köse