Astor Enerji (ASTOR) CFO’su Olcay Doğan tarafından yapılan açıklamasında şirket için 2024 senesinde 400 milyon dolarlık ihracat hedeflediklerini belirtti. 2024 senesinde ülkemizde birçok eneri şirketi büyüyüp gelişerek önemli anlaşmalara imza atmaya devam ediyor. Yapılan iş anlaşmaları enerji şirketlerinin değerlerinde yükselmeler yaratırken ülkemiz için de büyük katkı sağlanıyor. Ülkemizdeki en önemli enerji şirketlerinden biri olan Astor Enerji'de (ASTOR) yaptığı yeni anlaşmalarla birlikte büyük ilgi görüyor.

400 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HEDEFİ

Astor Enerji (ASTOR) CFO’su Olcay Doğan, şirketin 2023 senesinde önemli anlaşmalara imza attığını ve bu durumun 2024'te de artarak devam edeceğini belirtti. Doğan tarafından yapılan açıklamada “İhracatın toplam satışlar içindeki payı 44% seviyelerine geldi. Buradaki hedef 50% seviyelerine getirmek. Hem yurt içinde hem yurt dışında hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Haftanın İlk Gününde Borsa ve Şirketlerden Öne Çıkan Gelişmeler Haftanın İlk Gününde Borsa ve Şirketlerden Öne Çıkan Gelişmeler

Olcay Doğan tarafından yapılan açıklamada; “Sürekli olarak sürdürülebilirilik ve kapasite artırım yatırımlarına devam ediyoruz.  OSB bölgesinde yeni bir arazi satın aldık. Mevcut fabrikamıza çok yakın. Bu yıl içerisinde yeni bir yatırım yapacağız. Devreye girmesiyle birlikte üretim yetkinliğimiz çok daha artacak bu da bizi rekabette ön plana çıkaracak unsurlardan bir tanesi olacak.” diye konuştu.

Şirketin 2024 senesi için 400 milyon dolarlık ihracat hedefleri olduğunu belirten Doğan “İhracatımızın 45%’sini Avrupa’ya yapıyoruz. Bunun için İspanya’da bir yapılanma gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı. 

ASTOR HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da ASTOR koduyla işlem gören şirket 3 Mayıs kapanışına göre 104,10 TL seviyesinde. Şirket yatırımcısına aylık bazda yüzde 15,73 oranında getiri sağlarken yıllık bazda ise yüzde 130,31 oranında kazanç sağladı. Şirket tarafından yapılan yeni ihracat anlaşmaları sonrasında hisselerde ani değişimler yaşanabilmektedir. Yatırımcılar bu nedenle şirketler tarafından yapılan KAP bildirilerini sıkıca takip etmeye devam ediyor.

Editör: Umut Köse