Borsa İstanbul tarafından dün yapılan Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasında Sermaye Piyasası Kurulu'ndnan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında 4 hisse için kredili işlem yasağı getirildiği belirtildi. Getirilen yasaklarla birlikte 1 ay boyunca o hisselerde kredili işlem yapılamayacak.

Borsa İstanbul'da kredili işlem yasağı, yatırımcıların kredi veya borçlanma yoluyla hisse seneti almasını geçici olarak engelleyen bir uygulamadır. Bu yasak, genellikle aşırı oynaklık veya piyasadaki belirli risklerin artması gibi durumlarda uygulanabilmektedir. Ülkemizde SPK tarafından alınan bu kararlar piyasaların daha doğru ilerlemesini ve yatırımcıları korumak amacıyla gerçekleştirilir. 

Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler

O HİSSELER İÇİN İŞLEM YASAĞI

Borsa İstanbul'dan yapılan KAP açıklamasında SPK'nın kararı uyarınca devreye alınan VBTS kapsamında dört hissenin paylarına 31 Mayıs 2024 seans sonuna kadar kredili işlem yasağı getirildi. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre 2 Mayıs'tan 31 Mayıs sonuna kadar BURCE, ULAS, YESİL ve YYAPI hisseleri için kredili işlemlerin yasaklandığı belirtildi. Hisselere getirilen yasak 1 Haziran itibariyle kalkarak işlemlere tekrar açılacak.

  • Burçelik (BURCE)
  • Ulaşlar Turizm Yatırımları ve Dayanıklı Tüketim Malları Ticaret Pazarlama A.Ş. (ULAS)
  • Yesil Yatirim Holding AS (YESİL) 
  • Yeşil Yapı (YYAPI)

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BURCE.E, ULAS.E, YESIL.E ve YYAPI.E payları 02/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

1 Haziran itibariye kredili işlem yasağı Burçelik (BURCE), Ulaşlar Turizm Yatırımları ve Dayanıklı Tüketim Malları Ticaret Pazarlama A.Ş. (ULAS), Yesil Yatirim Holding AS (YESİL), Yeşil Yapı (YYAPI) hisselerinden kalkacak ve işlemler tekrar  yapılabilecek.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Editör: Umut Köse