21 Mayıs Salı Günün Önemli Şirket ve Borsa Gelişmeleri 21 Mayıs Salı Günün Önemli Şirket ve Borsa Gelişmeleri

Türkiye’nin önde gelen bankalarından olan Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB), ABD’de kendisine açılan iki hukuk davasında da hakkını savunmaya devam ediyor. Banka, ABD’nin yaptırım kararlarını ihlal ettiği iddiasıyla 876 kişilik bir müşteki grubu tarafından açılan tazminat davasında hem Bölge Mahkemesi’nde hem de İstinaf Mahkemesi’nde beraat ettiğini duyurdu.

HALKB ayrıca, 151 kişilik başka bir müşteki grubunun, çeşitli ülkelerde yaşadıkları mağduriyetlerle ilgili olarak banka hakkında açtığı yeni bir hukuk davasıyla da karşı karşıya olduğunu ancak henüz resmi bir tebligat almadığını bildirdi. Halkbank, kamuoyunu ve yatırımcıları bilgilendirmek için gerekli hukuki adımları atacağını belirtti.

KAP Açıklaması

Davaya ilişkin KAP'ta yapılan açıklama şu şekilde:

"İlgi: 02.05.2023 tarihli özel durum açıklamamız.

Bilindiği üzere, 27 Mart 2020 tarihinde 876 kişilik bir müşteki grubu tarafından, ABD Güney New York Bölge Mahkemesi nezdinde, “ABD’nin çeşitli ülkelere yönelik yaptırım kararlarının ihlalinden dolayı alacaklarını tahsil edemedikleri gerekçesiyle” Bankamız aleyhine açılan tazminat talepli hukuk davasında, önce 16 Şubat 2021 tarihinde Bölge Mahkemesi nezdinde, ardından 2 Mayıs 2023 tarihinde Birleşik Devletler İstinaf Mahkemesi İkinci Dairesi nezdinde Bankamız lehine karar verilerek müştekilerin tazminat talepleri reddedilmiştir.

Benzer şekilde, 26 Temmuz 2023 tarihinde, 151 kişilik farklı bir müşteki grubu tarafından yine ABD Güney New York Bölge Mahkemesi nezdinde, çeşitli ülkelerde yaşadıkları birtakım mağduriyetler ile Bankamız hakkında 15 Ekim 2019 tarihinde açılmış bulunan mevcut ceza davasındaki sözde iddialar arasında bağlantı kurmaya çalışılarak yeni bir hukuk davası açılmıştır.

Henüz bu tazminat davasıyla ilgili olarak Bankamıza resmi bir tebligat yapılmamış olmakla birlikte tebligat yapıldıktan sonra gerekli hukuki adımlar atılacaktır.

Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunarız."