Bültende yer alan bilgilere göre onayın ardından Halk GYO, 27 Nisan tarihli başvurusuna istinaden, 1.530.000.000 TL olan mevcut sermayesini, bedelsiz olarak tamamı kar payından karşılanmak üzere 40.000.000 TL artırarak 1.570.000.000 TL'ye çıkaracak.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin kendilerine ait olan kendi iç kaynaklarını kullanarak gerçekleştirdikleri bir sermaye artırım türüdür. Bu işlemde iç kaynakların kullanılmasıyla yapılan ve de ortaklaran herhangi bir ilave kaynak talep etmeden, bedelsiz bir şekilde hisse senedi dağıtmaları söz konusudur.

Bu işlemin yapılma amacı ise şirkete ek olarak bir finansman kaynağı yaratmaktır. Bununla birlikte başka nedenler de şirketlerin bedelsiz olarak sermaye artırımına gitme sebepleri arasında bulunmaktadır.

SPK O Başvurulara Onay Verdi SPK O Başvurulara Onay Verdi

Bedelsiz sermaye artırımında başlıca nedenler arasında emisyon primiyle iştirak ve duran varlık satış karından yapılan sermaye artırımlarında şirkete sağlanmakta olan vergi avantajı yer almaktadır. Bir diğer neden de şirketlerin, enflasyon nedeniyle erimekte olan sermayelerini güncelliyor olmasıdır. Bu nedenlerden dolayı şirketler bedelsiz sermaye artırımı işlemini geçekleştirebilmektedir.