Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENIL), Yozgat’ta güneş enerjisi santrali kuruyor.

GENIL, Yozgat’ın Çekerek ilçesinde sahip olduğu arazi üzerinde güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi projesi için gerekli izinleri aldığını ve anlaşma imzaladığını duyurdu.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, projenin 4,84 MW kurulu güç kapasitesinde olacağını ve 4.000.000 – 4.100.000 dolar arasında yatırım gerektireceğini bildirdi.

Buna göre, Gen İlaç, Çekerek’teki arazisinde güneş enerjisi santrali kurmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “ÇED gerekli değildir” kararı aldı.

Tarım Şirketi 44 Milyon TL'yi Aşan Satın Alımı Duyurdu Tarım Şirketi 44 Milyon TL'yi Aşan Satın Alımı Duyurdu

Ayrıca, Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.'den de lisanssız üretim güneş enerjisi santrali başvurusu kabul edildi. Şirket, güneş enerjisi santrali projesi için Kolay Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile 6 Kasım 2023 tarihinde anlaşma imzaladı.

Projeye ilişkin olarak ortaya çıkabilecek yeni gelişmelerin SPK mevzuatı uyarınca kamuoyu ile paylaşılacağını da belirtti.

Gen İlaç, güneş enerjisi santrali projesiyle hem yenilenebilir enerjiye katkı sağlamayı hem de şirketin enerji maliyetlerini azaltmayı hedefliyor. Bu projeyle birlikte şirketin sahip olacağı güneş enerjisi santrallerinin toplam kurulu gücü 13 MW üzerine çıkacak.