Kuyaş Yatırım A.Ş. (KUYAS), gayrimenkul portföyünü bölünme yoluyla yeni bir şirkete devrediyor.

KUYAS, gayrimenkul portföyünün bir kısmını yeni kurulacak olan Kuyaş Gayrimenkul A.Ş.'ye bölünme yoluyla devretmek için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay aldığını açıkladı.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 28 Ağustos 2023 tarihinde yönetim kurulu kararıyla alınan bölünme kararının detaylarını duyurdu.

Buna göre, Kuyaş Yatırım, 30 Haziran 2023 tarihi itibarıyla net kayıtlı değeri 105.365.895 TL olan malvarlığının, %100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulacak Kuyaş Gayrimenkul A.Ş.'ye devredecek. Bölünme işlemi, iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde gerçekleştirilecek.

Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı

Bölünme ile Kuyaş Yatırım’ın Yenibosna’daki Borsakule binasında bulunan gayrimenkullerinin bir kısmı yeni kurulacak şirkete devredilecek. Yeni kurulacak şirketin paylarının tamamı Kuyaş Yatırım’a ait olacak.

Kuyaş Yatırım, bölünme işleminin ana amacının, holdingleşme yoluyla büyümesi ve gayrimenkul portföyünün bir kısmının Kuyaş Gayrimenkul A.Ş.'ye devredilmesi suretiyle bu şirketin önümüzdeki dönemde bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na dönüştürülmesinin planlanması olduğunu belirtti.

Ayrıca, gayrimenkul portföyünün işletilmesi işlerinin gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşme ana amacıyla kurulacak Kuyaş Gayrimenkul A.Ş’ye devri ile birlikte Kuyaş Yatırım firması faaliyet alanlarını genişleterek büyüme odaklı projelere konsantre olmayı hedeflediğini de bildirdi.