Türkiye'nin lider otomotiv akü şirketleri arasında yer alan Yiğit Akü'nün taslak izahnamesi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'ya bildirildi. 

Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat San. ve Tic. A.Ş. şirketi tarafından taslak izahname SPK onayına sunuldu. Bu işlemlerle beraber halka arz süreci de başlamış oldu. Toplamda da 75 milyon adet payın da satışı düşünülen halka arza da Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderlik edecek. Halka arz için satılacak payların 50 milyon adeti sermaye artırımı için 25 milyon adeti için de ortak satışı yöntemiyle satışa sunularak halka arz gelirinin de %66.66’sı şirket kasasına girecek.

Yiğit Akü halka arz ne zaman?

Lider akü şirketinin alk arz sonrası halka açıklık oranı %24.96 olacak şirket paylarında 30 gün boyunca fiyat istikrarı işlemleri planlanıyor.

Şirketin bireysel yatırımcılara da eşit dağıtım yöntemiyle gerçekleştirilecek olan halka arza katılım sağlanabilecek banka ve aracı kurumların da onaylı izahname de belli olacağı ifade edildi. Halka arz gelirinin yüzde 40'ını lityum batarya fabrikası yatırımları, %30’u işletme sermayesinin finansmanı, %20’si üretim tesisi yatırımları ve %10’u borç ödemesi için kullanılacak.

Halka arz için 2024 yılı ilk 9 ay döneminde de gerçekleşmesi planlanıyor. Şirketin halka arz olma süreci 2024 yılı sonuna kadar kesinleşerek tamamlanması bekleniyor.

Halka Arzlar Tekrar Pozitif Sinyaller Verdi! İşte Yeni Halka Arzlar Rekora Gidiyor Tavan Bozmadı Halka Arzlar Tekrar Pozitif Sinyaller Verdi! İşte Yeni Halka Arzlar Rekora Gidiyor Tavan Bozmadı

Yiğit Akü taslak izahnamesi

75.000.000 adet hisse,

Sabit fiyatla borsa dışında talep toplama,

Bireysele eşit dağıtım,

Tahsisat oranları henüz belirlenmemiş,

Ek satış yoktur,

Fiyat istikrarı planlanmaktadır,

Halk ve İntegral Yatırım eş liderliğinde konsorsiyum kurulacak,

Yıldız Pazar'da işlem görecek.

Editör: Umut Köse