Meka Beton Santralleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEKAG) paylarında volatilite bazlı tedbir uygulanacak.

Enerji Şirketi 302 Milyon Liralık GES Satışını Açıkladı Enerji Şirketi 302 Milyon Liralık GES Satışını Açıkladı

Borsa İstanbul A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, MEKAG.E paylarının 20 Ekim 2023 tarihinden 17 Kasım 2023 tarihine kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceğini duyurdu.

Açıklamada, VBTS kapsamında getirilen tedbirlerin, payın işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından ayrı olarak değerlendirildiği ve diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam edeceği belirtildi.

Ayrıca, SPK’nın 6 Şubat 2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığı hatırlatıldı.

KAP Açıklaması

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MEKAG.E paylarında 20/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir."