Borsada bu hafta en çok kazandıran hisseler Borsada bu hafta en çok kazandıran hisseler

Escort Teknoloji Yatırım A.Ş. (ESCOM), ABD merkezli bir enerji veri analizi şirketi olan PowerDev Inc.'e yaptığı yatırımın meyvesini topluyor.

ESCOM’un yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş., Mart 2022’de PowerDev’e 2.150.000 dolar değerinde hisseye dönüştürülebilir finansman sağlamıştı. Bu yatırımla PowerDev’in yüzde 3,63’üne sahip olan Alesta, şirketin değerinin 9.000.000 dolara yükselmesiyle birlikte hisselerinin değerinin de artmasını sağladı.

PowerDev, enerji piyasasında büyük veri analizi sunan bir SaaS (Software as a Service) platformu olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, yüz bin üzerinde enerji noktasından gerçek zamanlı veri akışı sağlayarak, enerji proje geliştirme, batarya yatırımı ve enerji ticareti alanlarında içgörü ve tahminleme araçları sunuyor. PowerDev’in hedef müşterileri arasında yenilenebilir enerji geliştirme şirketleri, kar maksimizasyonu ve maliyet azaltma amaçlı batarya kullanmak isteyen üretici ve tüketici şirketler ve enerji ticaret şirketleri bulunuyor.

PowerDev’in kurucuları Mustafa Köroğlu ve Mehmet Ötkün, ABD’de kurdukları şirketle enerji sektöründe önemli bir boşluğu doldurduklarını belirtiyor. Köroğlu ve Ötkün, PowerDev’in sunduğu veri analizi araçlarının enerji sektöründeki karar verme süreçlerini kolaylaştırdığını ve verimliliği artırdığını ifade ediyor.

ESCOM, yaptığı kap açıklamasıyla PowerDev’e yaptığı yatırımın sonuçlarını pay sahipleri ve kamuoyuyla paylaştı. ESCOM, PowerDev’in başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve şirketin gelecekteki gelişmelerini takip etmeye devam edeceğini bildirdi.