Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı bildirimde, İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (IZENR), Ofis Yem Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OFSYM), Katılımevim Tasarruf Finansman A.Ş. (KTLEV) payları hakkında SPK'nın kararı uyarınca Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında tedbir getirildi.

Borsa İstanbul’da üç payda açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi. SPK'nın kararı uyarınca, Borsa İstanbul'da IZENR.E, KTLEV.E ve OFSYM.E paylarının fiyatlarında aşırı dalgalanma yaşandığı gerekçesiyle, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) uygulandığını duyurdu. Buna göre, bu paylarda 31 Ağustos 2023’ten 29 Eylül 2023’e kadar açığa satışa ve kredili işlemlere izin verilmeyecektir. Borsa İstanbul, bu tedbirlerin diğer işlem esaslarından bağımsız olarak uygulanacağını ve sürenin sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Bu üç hissenin payları 1 ay boyunca açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

KAP Açıklaması

Yeni halka arz olmuş üç şirket hakkında getirilen açığa satış ve kredili işlem yasaklarına ilişkin Borsa İstanbul'un KAP üzerinden yaptığı bildirim ise şu şekilde:

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 8 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 8 Temmuz 2024

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IZENR.E, KTLEV.E ve OFSYM.E paylarında 31/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 06/02/2023 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasasında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar tüm paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır."