Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. (BTCIM), sermayesinin %100’üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Batıliman Liman İşletmeleri A.Ş.'nin halka arz edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduğunu duyurdu.

BTCIM, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Batıliman’ın kapasite artırımı ve iyileştirme yatırımları ile iktisadi faaliyeti ve ekonomik verimliliğinin artırılacağını ve şirket stratejisi doğrultusunda paylarının sermaye artırımı ve/veya ortak satışı yöntemiyle halka arz edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Artemis Halı (ARTMS) resmi halka arz sonuçları açıklandı! Artemis Halı (ARTMS) resmi halka arz sonuçları açıklandı!

Açıklamada, halka arz edilecek payların Borsa İstanbul A.Ş.'ye kote edilmesine izin verilmesini teminen, şirket esas sözleşmesinin sermaye piyasası mevzuatı hükümleri ile uyumlu hale getirilmesine ve kayıtlı sermaye sistemine geçilmesine ilişkin olarak 5 Aralık 2023 tarihinde SPK’ya başvuru yapıldığı belirtildi.

BTCIM tarafından Batıliman Liman İşletmeleri'nin halka arzına ilişkin yapılan KAP açıklaması şöyle:

"Şirketimizin sermayesinin %100'üne sahip olduğu bağlı ortaklığı durumundaki, kapasite artırımı ve iyileştirme yatırımları ile iktisadi faaliyeti ve ekonomik verimliliği artırılacak olan "Batıliman Liman İşletmeleri A.Ş." tarafından, 5 Aralık 2023 tarihinde KAP'ta duyurusunu yapmış olduğumuz şirket stratejimiz doğrultusunda paylarının sermaye artırımı ve/veya ortak satışı yöntemiyle halka arz edilmesine ve bu payların Borsa İstanbul A.Ş.'ye kote edilmesine izin verilmesini teminen, Sermaye Piyasası Kurulu'na şirket esas sözleşmesinin sermaye piyasası mevzuatı hükümleri ile uyumlu hale getirilmesine ve kayıtlı sermaye sistemine geçilmesine ilişkin olarak başvuru gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Batıliman Liman İşletmeleri Ne İş Yapar?

Batıliman Liman İşletmeleri A.Ş., 2006 yılında Batı Anadolu Grubu bünyesine katılan ve İzmir’in Aliağa ilçesindeki Nemrut Körfezi’nde faaliyet gösteren bir liman işletmesidir. Batıliman, dökme yük, genel kargo, proje kargo, tehlikeli yük ve sıvı yük elleçleme hizmetleri sunmakta olup, yıllık 6 milyon ton elleçleme kapasitesine sahiptir. Batıliman, ayrıca liman geri sahasında 155.000 m2’lik depolama imkanı, karayolu ve demiryolu bağlantısı, barınma, atık alım, su ikmali gibi yardımcı hizmetler de sağlamaktadır. Batıliman, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ile müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet anlayışına sahip olup, bölgeye değer katan bir liman olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

BTCIM Hisse Son Durum

Borsa İstanbul'daki düşüş seyri devam ederken BTCIM payları da bu düşüşten etkilenmeye devam ediyor. Geçen haftanın (4-8 Aralık) başından bu yana 187,00 TL seviyesinden 151,00 TL'ye kadar düşen BTCIM hisseleri bir haftada yüzde 19,25 değer kaybetti.

Günlük bazda ise 155,70 TL fiyattan seans açılışını gerçekleştiren BTCIM hisseleri, yüzde 3,02'lik bir düşüş ile 151,00 TL'den işlem görüyor.