Türkiye'nin bir numaralı havayolu firmaları arasında yer alan Türk Hava Yolları (THY), küresel havacılık sektöründe konumunu güçlendirmek amacıyla da önemli bir adım atacak. Geçen yıl 350 uçak siparişi veren şirketin bu sene önemli bir kısmının da Türkiye'de üretilmesi adına Rolls Royce ve Airbus ile üçlü bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yapılacak olan anlaşmanın büyüklüğünün 20 milyar dolar olduğunu belirtti ve Türk firmaları için bu anlaşmanın 20 milyar dolarlık bir iş kapısı açacağını vurguladı.

THY MART 2024 TRAFİK SONUÇLARI

THY ile yapılan anlaşma kapsamında da İngiliz motor şirketi Rolls Royce ile filosunda Airbus A350 uçak motor bakım hizmet ive yedek motor teminiyle de işbirliği yapacak olan firmanın da Türkiye’nin küresel sivil havacılık sektöründeki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Anlaşmanın 28 Nisan’da İstanbul’da yapılacak törenle imzalanacağı belirtilirken, THY’nin 30 Türk firmasını da bu anlaşmanın içine dahil ettiği ifade edildi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yapılan anlaşmanın önemine dikkat çekerek, üretimin Türkiye’ye getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Anlaşma kapsamında Türkiye ve İngiltere’nin Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Hazine ve Maliye Bakanları’nın katılımıyla bir imza töreni düzenleneceği belirtildi. THY’nin Airbus ve Rolls Royce arasında üçlü bir komite kuracağı ve bu komitenin anlaşmanın üretim sahalarına yansımasını takip edeceği ifade edildi.

Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler

 Türk firmalarının daha çok parça üreteceğini ve küresel havacılık sanayii pastasındaki payı artırmayı hedeflediklerini belirtti. Bolat, THY’nin 2023 yılında 46 uçak teslim aldığını ve filosundaki uçak sayısının 449’a çıktığını açıkladı. Gelecek hedeflerine değinen Bolat, 2033 yılında 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.

THY’nin Türkiye’ye 16,3 milyar dolarlık ihracat geliri kazandırdığı ve Türkiye ekonomisine 8,1 milyar dolarlık net döviz katkısı sağladığı ifade edildi.

Editör: Umut Köse