Astor Enerji A.Ş. #ASTOR, yüksek gerilim gaz izoleli şalt ekipmanları (GIS) üretmek için Çinli Sieyuan Electric Co Ltd ile sözleşme imzaladığını duyurdu. ASTOR, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 2020 yılında başlayan işbirliği kapsamında yeni bir teknoloji transferi projesine başladığını bildirdi.

Açıklamada, sözleşme kapsamında 170 kV-245 kV gerilim seviyesinde GIS üretimi için Ar-Ge çalışmaları, prototip üretimi ve tip testleri yapılacağı belirtildi ve sözleşme bedelinin Ar-Ge çalışmaları, teknoloji transferi, arazi, üretim tesisi ve test merkezi yapımı dahil olmak üzere yaklaşık 25 milyon dolar olduğu kaydedildi.

Şirket, yatırımların 2024 yılı ikinci yarısında tamamlanacağını ve 2025 yılında tam kapasiteye geçilmesi ile bu üretimin yıllık yaklaşık 50 milyon dolar tutarında ciroya olumlu katkı sağlayacağını duyururken, GIS tipi trafo merkezleri ve mobil trafo merkezlerine anahtar teslimi çözümler sunabileceğini bildirdi.

Bu Hafta 16 Şirket Temettü Kararını Açıklayacak Bu Hafta 16 Şirket Temettü Kararını Açıklayacak

Astor Enerji, GIS tipi trafo merkezlerinin açık şalt tipi trafo merkezlerine göre çok daha az alana kurulabildiğini ve arazi maliyetlerinde önemli tasarruflar sağladığını kaydetti. ASTOR, GIS tipi güç transformatörleri üretimini halihazırda yaptığını ve GIS tipi şalt ekipmanları üretimi ile birlikte GIS tipi trafo merkezlerinin ana ekipmanlarının tamamını yerli imkanlarla üretebileceğini duyurdu.

Şirket, ayrıca Sieyuan Electric Co Ltd ile enerji depolama sistemlerinin Astor markası ile üretimi konusunda iyi niyet anlaşması imzaladığını bildirdi.