Savunma Devi Halka Arz Oluyor, 486 Milyon Euro Gelir Sağlayacak! Savunma Devi Halka Arz Oluyor, 486 Milyon Euro Gelir Sağlayacak!

Ünlü terlik firması Birkenstock yaklaşık 10 milyar dolar piyasa değeriyle Eylül ayında halka arz edeceğini duyurdu. Terlik firmasının halka arz bedeli katma değeri yüksek ürün üretmenin ve ihracatın önemini vurgular değerde. Ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin değerleri ile kıyaslandığında ise yatırımcılar şoka uğradı.

Ünlü Alman Terliği Birkenstock Halka Arz Edecek

Son zamanların rekor gişe rekortmeni olan ''Barbie'' filminde de sıkça gösterilen Birkenstock terlik satışlarının kat ve kat artması sonrası şirketten halka arz açıklaması geldi.

Barbie filminin başrol oyuncusu Margot Robbie’nin ayaklarında görülen ve kısa sürede satış rekoru kıran terlikler dünya gündeminin de konusuydu.

250 yıllık Alman şirketi Birkenstock’un sahibi olan L Catterton eylül ayında halka arza hazırlandıklarını açıkladı. Yatırım uzmanları, şirketin halka arz sonrası en az 8 milyar dolar değerlemeye ulaşacağı, hatta 10 milyar dolara ulaşacağı dile getirildi.

barbie

8 Milyar Dolarlık Değerleme

Halka arz olacağı açıklanmasının ardından, uzmanlar tarafından fiyat belirlenmesi yapıldığında ortalama olarak 8-10 Milyar Dolarlık rakamlar çıkmaktadır. Bu rakamlara göre bir kıyas yapıldığında ülkemizde faaliyet gösteren ''TUPRS, SASA, KCHOL'' arasındaki değerleme farkları gözden kaçmadı.

Birkenstock Markası Faaliyeti Nedir ?

Ayakkabı tabanı üretiminin önde gelen isimlerinden olan Birkenstock, 1774'ten bu yana kalitesinden ödün vermeyen ürünleriyle karşınıza çıkar. Ürünlerini yüksek el işçiliği ile Almanya'da bulunan kendi üretim tesislerinde hazırlamaktadırlar. Birkenstock'un üretiminin Almanya'da ve bir kısmının da İspanya'da yapılmaktadır. Marka 83 ülkede satılmakta ve Türkiye'nin en iyi satışı yapan 12'nci ülke konumundadır.