Escort Teknoloji Yatırım A.Ş. (ESCOM), yapay zeka ile kredi skorlaması yapan İnteraktif Kredi Danışmanlık A.Ş.'ye yaptığı yatırımın meyvesini topluyor.

Şirket, Mart 2021’de 8 milyon lira değer biçilen İnteraktif Kredi’ye yüzde 5 pay karşılığı iştirak etmişti. Bu ay ise İnteraktif Kredi, 6 milyon dolarlık yeni bir yatırım alarak değerini 31 ayda 20 kat artırdı ve 169 milyon lira değerine ulaştı.

Bu gelişmeyle birlikte ESCOM’un İnteraktif Kredi’deki payı da yüzde 6,2’ye yükseldi.

İnteraktif Kredi, şirketlere ve bireylere kredi verme konusunda akıllı çözümler sunuyor.

Şirketler, yapay zeka ile oluşturulan kredi profilleri sayesinde müşterilerinin ödeme gücünü ve riskini ölçebiliyor. Bireyler ise kredi başvurusu yapmadan önce yapay zeka ile onay alabilecekleri kredi tekliflerini görüntüleyebiliyor.

Kredi alamayacak durumda olanlar ise kişisel finansal okuryazarlık eğitimi alarak krediye uygun hale gelebiliyor.

ESCOM, yaptığı açıklamada, yatırımcılarını ve kamuoyunu bilgilendirmek için bu haberi paylaştığını belirtti.

KAP Açıklaması

"%100 bağlı ortaklığımız Alesta Elektronik Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin  Mart 2021’de  8 Milyon TL şirket değeri üzerinden %5 pay karşılığı iştirak ettiği  İnteraktif Kredi Danışmanlık A.Ş., bu defa 6.000.000 USD karşılığı 169.080.000 TL şirket değeri üzerinden yeni yatırım alarak değerlemesini 31 ayda  20 kat  arttırmayı başarmıştır.

Bağlı ortaklığımız Alesta Teknoloji Yatırım A.Ş’nin İnteraktif Kredi’de sahip olduğu pay oranı bu yatırım turu sonrasında %6,2’ye yükselmiştir.

İnteraktif Kredi;

Ürettiği yeni nesil yapay zeka uygulamaları ile kredi skorlaması yaparak şirketlere vadeli ödeme yapacak müşterilerini seçerken bir banka gibi karar verme yeteneği katıyor.

Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı

Bireysel kullanıcılarına ise yapay zeka ile kredi profili oluşturarak kredi almalarını kolaylaştırıyor ve sadece onaylayabilecek kredi tekliflerini bankalardan almalarını sağlıyor. Kredi onaylanmayacak durumdaki kullanıcılarına ise kişisel finansal okuryazarlık öğretiyor ve sisteme kazandırıyor."