80 Milyon Liralık İhale İşini Aldı! Yatırımcı Hissenin Artışını Bekliyor 80 Milyon Liralık İhale İşini Aldı! Yatırımcı Hissenin Artışını Bekliyor

Gen İlaç #GENIL, Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisini inşa etmek için gerekli izin ve teşvikleri aldığını duyurdu. Şirket, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, %66 oranında hissedarı olduğu Gen Pharma Caucasus Manufacturing Operations MMC’nin Pirallahi Organize Sanayi Bölgesi’nde 52 bin metrekarelik bir alanda ilaç fabrikası kuracağını bildirdi.

Açıklamada, Azerbaycan’ın resmi otoriteleri tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlendiği ve bu belgeye göre yapılacak yatırımların gümrük vergisi ve katma değer vergisinden muaf olacağı kaydedildi. GENIL, Azerbaycan’ın ilk ilaç üretim tesisinin temel atma töreninin 6 Aralık 2023 tarihinde Bakü’de gerçekleştirildiğini duyurdu.

Şirket, ilaç fabrikasının ilk fazında yaklaşık 36 milyon Amerikan doları tutarında bir yatırımla hayata geçirileceğini ve tamamen ithalata dayalı 900 milyon dolarlık Azerbaycan ilaç pazarında ilk yerli üretici olarak faaliyet göstereceğini belirtti. GENIL, üretim tesisinin inşaat sürecinin yaklaşık 24 ay süreceğini ve bu sürenin sonunda ilk fazın tamamlanması ve ilaç üretim faaliyetlerinin başlaması öngörüldüğünü kaydetti.

GENIL, ilaç fabrikasının birinci fazı için planlanan kapalı alanın 14 bin metrekare olacağını ve tek vardiyada yıllık 50 milyon kutu ilaç üretebileceğini bildirdi. Gen İlaç, ilaç üretiminde tablet, film tablet, sert jelatin kapsül, yumuşak jelatin kapsül, toz süspansiyon, saşe ve likit tip ürünler sunacağını duyurdu.

Şirket, projeye ve sürece ilişkin olarak ortaya çıkabilecek yeni gelişmeleri SPK II-15.1 Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuoyu ile paylaşacağını bildirdi.