CW Enerji #CWENE, Antalya’da iki ayrı güneş enerjisi santrali (GES) kurmak için gerekli izinleri aldığını açıkladı.

Teknoloji Şirketine Çinli Yatırımcı Teknoloji Şirketine Çinli Yatırımcı

Şirket, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye yaptığı arazi uygulamalı GES başvurusunun değerlendirildiğini bildirdi.

Açıklamada, Antalya’daki arazilerde 3.480 kWe ve 4.250 kWe olmak üzere toplamda 7.730 kWe kurulu gücünde iki ayrı GES projesinin kurum tarafından uygun bulunduğu ve GES yapımı için bağlantı şartlarının sağlanması koşulu doğrultusunda bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu alındığı belirtildi.

CWENE, söz konusu GES’lerin kendi elektrik ihtiyacını karşılamak için devreye alınacağını ya da uygun ticari ve kanuni şartların oluşması durumunda üçüncü kişilere satılacağını kaydetti.

CWENE tarafından yapılan açıklamanın tamamı KAP'ta şöyle yayımlandı:

"Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği 5/1.h maddesi kapsamında, Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’ye yapmış olduğumuz arazi uygulamalı GES başvurumuz değerlendirilmiş olup;  Antalya İlindeki arazilerde  3.480 kWe ve  4.250 kWe olmak üzere toplamda 7.730 kWe kurulu gücünde iki ayrı GES projesi, kurum tarafından uygun bulunmuş ve GES yapımı için bağlantı şartlarının sağlanması koşulu doğrultusunda bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu alınmıştır. Söz konusu Güneş  Enerjisi Santrallerinin şirketimizin öz tüketimine (kendi elektrik ihtiyacını karşılama amacıyla) yönelik devreye alınması ya da uygun ticari ve kanuni şartların oluşması durumunda 3. kişilere satışı planlanmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."