Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENIL), Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi için adım atıyor. Şirket, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'ne göre yapılan başvurusunun kabul edildiğini duyurdu. Bağlantı anlaşmasına ilişkin çağrı mektubu ulaştı. Toplam 6,5 milyon dolarlık yatırımla, Kolay Enerji ve Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile işbirliği yapılacak olan projede 7,04 mW kurulu güç kapasiteli güneş enerjisi santrali kurulacak.

KAP Açıklaması

"Şirketimizce Çamlıbel Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’ne 12.05.2019 tarih ve 30772 sayılı Resmi Gazete‘ de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında Yozgat ili Akdağmadeni ilçesinde Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim tesisi için bağlantı başvurusunda bulunulmuş ve bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu talep edilmiştir.

21 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 21 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri

Söz konusu yönetmeliğin 5.1.h maddesine göre yapılan Lisanssız Üretim Güneş Enerjisi Santrali başvurumuz kabul edilmiş olup, bağlantı anlaşmasına çağrı mektubumuz 09.08.2023 tarihli olarak tarafımıza gönderilmiştir.

İşbu Güneş Enerjisi Santrali Yatırımı için Kolay Enerji ve Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile anlaşma imzalanmış olup, projenin faaliyete geçmesi için 6.500.000,00 USD tutarında yatırım öngörülmektedir.

Bu proje kapsamında 7,04 mW kurulu güç kapasitesinde Güneş Enerjisi Santrali’nin kurulumu gerçekleştirilecektir.

Projeye ve sürece ilişkin olarak ortaya çıkabilecek yeni gelişmeler SPK II-15.1 Özel Durumlar Tebliği uyarınca kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, metinler arasında herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama metni esas kabul edilecektir."