7 Şubat Depremlerinde yaşanan maddi zararların karşılanması ve bölgede iskan faaliyetlerinin geliştirilmesi için, Şekerbank T.A.Ş. (SKBNKABD'li finans kuruluşu olan US International Development Finance Corporation (DFC) ile 7 yıl vadeli olacak şekilde 100 milyon dolarlık kredi başvurusunda bulunmasının ardından, bu teklifi kabul edildi. Şekerbank T.A.Ş. (SKBNK), bu onayın ardından yatırımcısını ve kamuoyunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu.

Şekerbank T.A.Ş. (SKBNK), deprem bölgesine destek olmak için ABD ile kredi anlaşması yaptğını duyurdu. SKBNK, ABD’nin kalkınma finans kuruluşu olan US International Development Finance Corporation DFC ile 100 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzaladığını duyurdu. Kredinin vadesi 7 yıl olarak belirlendi. Kredinin öncelikli olarak depremden etkilenen bölgenin kalkınmasına, kadın işletmelerine ve KOBİ’lere finansman sağlamak için kullanılacağı açıklandı. yetkili makamlar, bu anlaşmanın hem Türkiye hem de ABD arasındaki işbirliğini güçlendireceğini ve deprem bölgesindeki toparlanma sürecine katkıda bulunacağını belirtti. 

7 yıl kredili milyon dolarlık kredi onayının ardından Şekerbank T.A.Ş.'in (SKBNK) KAP üzerinden yaptığı açıklama ise şu şekilde:

''Bankamız, Amerikan Hükümeti'nin kalkınma finans kuruluşu olan US International Development Finance Corporation (DFC) ile depremden etkilenen bölgenin kalkınması öncelikli olmak üzere kadın işletmelerin ve KOBİ'lerin finansmanı için 7 yıl vadeli, 100 milyon dolar tutarında bir kredi anlaşması imzalamıştır.''

Son Halka Arza Yoğun Talep! Yatırım Şirketleri Sırada Son Halka Arza Yoğun Talep! Yatırım Şirketleri Sırada

US International Development Finance Corporation (DFC) Nedir?

US International Development Finance Corporation (DFC), Amerika Birleşik Devletleri’nin kalkınma finansmanı kurumudur. DFC, gelişmekte olan ülkelerde karşılaşılan en kritik sorunlara çözüm bulmak için özel sektörle ortaklık yaparak finansman sağlar. DFC, 2019 yılında kurulmuş olup, Overseas Private Investment Corporation (OPIC) ve United States Agency for International Development (USAID) bünyesindeki Development Credit Authority (DCA) gibi birkaç küçük ofis ve fonun birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. DFC’nin kredi kapasitesi, krediler, kredi garantileri, doğrudan sermaye yatırımları ve siyasi risk sigortası gibi araçlarla özel sektör liderliğindeki kalkınma projelerine yatırım yapmak için kullanılır. DFC, enerji, sağlık, kritik altyapı ve teknoloji gibi çeşitli sektörlere yatırım yapmakta olup, kadınların güçlenmesi, inovasyon, Batı Afrika ve Batı Yarım Küre’ye yatırım ve iklim değişikliği gibi öncelikleri vardır.