Halka arz furyası borsalarda devam ederken, yeni bir dev de bu akıma katılıyor. Arm Holdings PLC, SoftBank Group Corp’un çatısı altında faaliyet gösteren İngiliz çip tasarım şirketi, yılın en büyük halka arzı için hazırlıklarını sürdürüyor.

Çip sektörünün dev firması Arm, halka arz sürecini başlattı. Küresel piyasaların yakından takip ettiği bu gelişmeye yatırımcılardan büyük ilgi geldi. Halka arz için talep toplayan kuruluşlar, yoğunluk nedeniyle süreci erkenden bitirmeyi düşünüyor.

arm-halka-arz

Arm’ın halka arz sürecinde liderliği üstlenecek olan büyük finans kuruluşları belli oldu. Barclays Plc, Goldman Sachs Group Inc, JPMorgan Chase & Co. ve Mazuho Financial Group Inc, Arm’ın halka arz konsorsiyumunun başını çekecekler. Konsorsiyumda ayrıca 28 banka ve aracı kurum da yer alarak bu önemli adımı destekleyecekler.

Arm’ın halka arz süreci eylül ayında yatırımcılarla tanışma turlarıyla devam edecek ve fiyatlandırma ikinci haftada yapılacak. Uzmanlar, Arm’ın halka arz fiyat aralığının 60 ila 70 milyar dolar civarında olabileceğini tahmin ediyor.

Akçelik Demir Çelik Halka Arz Oluyor Akçelik Demir Çelik Halka Arz Oluyor

Arm Holdings'in halka arzı için sunulan hisselere 10 kat daha fazla talep geldi. Şirket kaynaklarına göre, halka arz için talep toplama süreci planlanan tarihten bir gün erken sona erebilir. Halka arz tarihinin değiştiği bir durumda ise arzın son günü salı günü olarak kaydediliyor. Halka arza son gün itibariyle 15 kat fazla talep gelmesi bekleniyor.

halka-arz-6

Çip sektörünün dev firması, halka arz için 47-51 dolarlık bir fiyat aralığı belirlemişti. Eğer fiyat üst sınırda belirlenirse, şirketin değeri 54,5 milyar dolara ulaşacak. Ancak bu durumda bile Arm’ın yüzde 90’lık hissesi Softbank’in elinde kalacak, sadece küçük bir kısım hisse halka sunulacak.