Tüpraş (TUPRS) tarafından geçtiğimiz günlerde Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride 2 şehir için dev yatırımın yapılacağı belirtildi. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yatırımın İzmit ve İzmir rafinerilerinde gerçekleştirileceği belirtildi. Son zamanlarda hisse fiyatlarında yükselme yaşanan şirket için alınan karar sonrasında da olumlu yönde gelişmeler bekleniyor. 

DEV YATIRIM KAP'A DUYURULDU

Tüpraş (TUPRS) tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiriye göre katma değeri yüksek kimyasal ürünler üretmek amacıyla İzmit ve İzmir tesislerinde 256 milyon dolar (8.31 milyar TL) değerinde bir yatırım gerçekleştirileceği belirtildi. Ülkemizdeki dev petrol şirketlerinden biri olan Tüpraş (TUPRS) tarafından yapılan bu yatırımla birlikte şirketin gelecek dönem için üretimi daha da artırmayı planladığı görülüyor. Şirket dördüncü çeyrek bilançolarına göre geçtiğimiz sene toplamda 12,39 milyar TL yatırım yapmıştı.

Tüpraş (TUPRS) tarafından Kamu Aydınlatma Plarfomu'na (KAP) yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi;

"Şirketimizin 24 Kasım 2021 tarihinde açıkladığı Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında; katma değeri yüksek kimyasal ürünler üretmek ve Kapsam 3 emisyonlarının azaltılmasını sağlamak amacıyla toplam 256 milyon ABD doları bedelindeki "İzmit ve İzmir Rafinerisi Propilen Splitter Projesi" ile "İzmir Rafinerisi Propan Propilen Depolama ve Satış Sistemi Tesisi Projesi" yatırımlarının yapılmasına karar verilmiştir. "

Son Halka Arzda Patron Alımı Sonrası Hisseler Yükselişe Geçti Son Halka Arzda Patron Alımı Sonrası Hisseler Yükselişe Geçti

Son zamanlarda yükseliş seyrini devam ettiren TUPRS hisseleri aylık yüzde 10,88 artarak 188,50 seviyesinden işlem görüyor. Borsa İstanbul'da işlem gören dev petrol şirketi yılda ise yüzde 156,29 değer kazandı. Yatırımcılar son dönemde yapılan yatırımlar sonrasında şirketin hisselerine daha çok yönelmeye başladı. İlerleyen günlerde de bu yükseliş seyrinin devam edip etmeyeceği yatırımcılar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Editör: Umut Köse