Tahsisli sermaye artırımı, şirketlerin daha fazla finansman sağlamasına yardımcı olan bir yöntemdir. Şirketler, bu yöntemle yeni hisse senetleri ihraç eder ve bunları belirli bir grup yatırımcıya satar.

Tahsisli sermaye artırımı, şirketin mevcut ortaklarına yeni hisse senedi satması anlamına geliyor. Şirket, bu yeni hisse senetlerini kullanarak büyümesini finanse edecek. Yeni hisse senetlerinin satışından elde edilen gelir, şirketin yeni yatırımlar yapmasına, borçlarını azaltmasına veya sermaye rezervlerini artırmasına yardımcı olacak.

MNDRS'nin tahsisli sermaye artırımı, şirketin hisse fiyatını olumlu etkileyebilir. Şirketin büyüme potansiyeline olan güven artacak ve hisse fiyatı yükselecek. Ancak, tahsisli sermaye artırımının hisse fiyatını olumsuz etkileyebileceğini de belirtmek gerekir. Şirket, yeni hisse senetlerini piyasa fiyatından daha düşük bir fiyattan satarsa, hisse fiyatı düşebilir.

Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MNDRS), tekstil sektöründe öne çıkan bir firma olarak dikkat çekiyor ve tahsisli sermaye artırımı gerçekleştirecek. Şirket, mevcut sermayesini tahsisli bir şekilde 27.292.576,42 TL artırarak 250 milyon TL'den 277.292.576,42 TL'ye yükseltecek. Ayrıca MNDRS'nin kayıtlı sermaye tavanı 1 milyar 250 milyon TL seviyesinde bulunmaktadır.

Tahsisli sermaye artırımına ilişkin KAP açıklaması ise şu şekilde duyuruldu:

KAP Açıklaması

''09.08.2023 tarihli özel durum açıklamamız; İlgide kayıtlı özel durum açıklamamız ile Sermaye Artırım İşlemine ilişkin ihraç belgesinin SPK tarafından onaylandığı duyurulmuştu. Söz konusu işlemde beher pay bedelinin tespiti için Borsa İstanbul'a 04.08.2023 tarihinde başvurulmuş olup, Borsa İstanbul'dan alınan 07.08.2023 tarihli yazıda; başvuru tarihi itibarıyla bir önceki haftanın son iş gününden geriye doğru 10 iş günü oluşmuş ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması alınıp en yakın fiyat adımına yuvarlanması suretiyle tespit edilen 9,16 TL baz fiyat pay satış fiyatı olarak belirlenmiştir.

Satılacak nominal değerli paylar halihazırda "Borsa'da işlem gören niteliktedir". Söz konusu payların takası pay piyasası takas süreci dışında yapılacaktır.

Bu kapsamda toptan alış satış işleminin 14.08.2023 tarihinde gerçekleştirilmesi için Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla 10.08.2023 tarihinde (bugün) Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 4 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 4 Temmuz 2024

tahsisli-sermaye-artirimi-duyurusu-MNDRS